Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmenší socha Masaryka měří 9 milimetrů

Magazín

  17:00
BRNO - Pelhřimov bude mít jezdeckou sochu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ne však ledajakou. Abyste rozpoznali, kdo na koni sedí, musíte si vzít lupu. Socha totiž měří pouhých devět milimetrů a a je podle pelhřimovské agentury Dobrý den zaznamenávající české rekordy nejmenší jezdeckou sochou na světě.

Nejmenší jezdecká socha na světě, měří 9 milimetrů. foto: ČTK

Jezdeckou sochu vytvořil brněnský výtvarník Lubomír Vaněk, který je držitelem bezmála 25 rekordů. Měla by se stát ozdobou pelhřimovského Masarykova náměstí, prozradil.

Jeho dílo, monumentální ve své nepatrnosti, nepotřebuje jako jiné jezdecké sochy mohutný podstavec. Bude zalito ve skle a umístěno na zdi radnice.

Nejmenší jezdecká socha na světě, měří 9 milimetrů.

Odhalení sochy se plánuje na 25. června. Vaněk ji vytvořil z hlíny, a to za pomoci silné lupy a jehly. "Pod lupou jsem v minulosti kreslil i své miniatury. S hlínou se ale pracuje lépe. Je tvárná a sošku lze předělávat. Chybná čára u kreslení znamená, že se musí obrázek vyhodit," uvedl výtvarník.

Aby jeho dílo bylo skutečně veliké, zobrazil na něj prezidenta na koni. Vyjížďky v sedle hlava státu milovala. Na koni jezdil Masaryk i v pokročilém věku. Vaňkova jezdecká socha státníka je propracována do nejmenších detailů.

Vaněk je především karikaturista. Má mnoho zápisů v České knize rekordů: například za pouhé tři hodiny dokázal nakreslit 382 karikatur návštěvníků festivalu Pelhřimov - město rekordů. Umí portrétovat při jízdě automobilem nebo dokonce pod vodou, kreslit dokáže také dva různé lidi souběžně oběma rukama.

Odvážně se před dvěma lety pustil i do kreslení miniatur. V pelhřimovském muzeu rekordů lze obdivovat například jeho knihu s miniaturními portréty československých a českých prezidentů. Protože měří jen pár milimetrů, je k tomu potřebná lupa.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....