Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmenší žabka na světě neměří ani centimetr

Magazín

  15:55
Dva nové druhy maličkých žab objevili američtí vědci v pralesích Papuy-Nové Guineje. Jedna z nich, pojmenovaná Paedophryne amauensis, je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů, uvedli vědci v časopise PLoS One.

Žabka pojmenovaná Paedophryne amauensis je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů.

O něco málo větší objevenou příbuznou žabky, rovněž dosud neznámou, nazvali Paedophryne swiftorum. Podle expertů z Louisianské státní univerzity velikost obou obojživelníků souvisí zřejmě s jejich životním prostředím, jímž je tlející listí na pralesní půdě. Oba druhy vydávají zvuky podobné hmyzím hlasům, proto je velmi obtížné je v pralese vysledovat.

"Novoguinejské pralesy jsou v noci neuvěřitelně hlučné. My jsme se snažili nahrát žabí kvákání v pralese a pak jsme byli zvědaví, co je to za ty další zvuky," ozřejmil okolnosti objevu vedoucí týmu Chris Austin. "Pátrali jsme, odkud zvuky vycházejí, a podívali jsme se do tlejícího listí." "Byla noc a tihle tvorečci jsou neskutečně malí; po několika zoufalých pokusech jsme vzali hrst listí a šoupli jsme ho do plastového pytlíku. Pak jsme uviděli, jak kolem poskakují ty droboulinké žabičky," řekl.

Žabky se živí hmyzem, který je menší než ony

Obě žabky se živí miniaturním hmyzem, který musí být výrazně menší než jsou samy. A samy se pravděpodobně stávají kořistí rovněž malých obratlovců, kteří ale běžně žáby neloví, poznamenal Austin. Mezi nimi by mohli být i škorpioni.

Žabí rod Paedophryne byl popsán teprve nedávno a tvoří jej malé druhy těchto obojživelníků nalezené na různých místech v pralesích východní části ostrova.

Před jeho objevením byla za nejmenší žábu na světě označována brazilská zlatá žabička Brachycephalus didactylus, následovaná o něco větší kubánskou příbuznou Eleutherodactylus iberia. Délka obou rovněž nedosahuje jednoho centimetru.

Nicméně titul nejmenších obratlovců tyto jihoamerické žabičky neměly - ten patřil rybce z indonéských mokřadů a potoků Paedocypris progenetica; její dospělci na délku měří 7,9 milimetru.

Korunu nejmenšího obratlovce na světě teď tedy převzala Paedophryne amaunensis se standardní velikostí v dospělosti 7,7 milimetru.

Autoři: ,
Témata: žába, Guinea, list, Austin

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat