Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejmenší žabka na světě neměří ani centimetr

Žabka pojmenovaná Paedophryne amauensis je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žabka pojmenovaná Paedophryne amauensis je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů. |

Dva nové druhy maličkých žab objevili američtí vědci v pralesích Papuy-Nové Guineje. Jedna z nich, pojmenovaná Paedophryne amauensis, je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů, uvedli vědci v časopise PLoS One.

O něco málo větší objevenou příbuznou žabky, rovněž dosud neznámou, nazvali Paedophryne swiftorum. Podle expertů z Louisianské státní univerzity velikost obou obojživelníků souvisí zřejmě s jejich životním prostředím, jímž je tlející listí na pralesní půdě. Oba druhy vydávají zvuky podobné hmyzím hlasům, proto je velmi obtížné je v pralese vysledovat.

"Novoguinejské pralesy jsou v noci neuvěřitelně hlučné. My jsme se snažili nahrát žabí kvákání v pralese a pak jsme byli zvědaví, co je to za ty další zvuky," ozřejmil okolnosti objevu vedoucí týmu Chris Austin. "Pátrali jsme, odkud zvuky vycházejí, a podívali jsme se do tlejícího listí." "Byla noc a tihle tvorečci jsou neskutečně malí; po několika zoufalých pokusech jsme vzali hrst listí a šoupli jsme ho do plastového pytlíku. Pak jsme uviděli, jak kolem poskakují ty droboulinké žabičky," řekl.

Žabky se živí hmyzem, který je menší než ony

Obě žabky se živí miniaturním hmyzem, který musí být výrazně menší než jsou samy. A samy se pravděpodobně stávají kořistí rovněž malých obratlovců, kteří ale běžně žáby neloví, poznamenal Austin. Mezi nimi by mohli být i škorpioni.

Žabí rod Paedophryne byl popsán teprve nedávno a tvoří jej malé druhy těchto obojživelníků nalezené na různých místech v pralesích východní části ostrova.

Před jeho objevením byla za nejmenší žábu na světě označována brazilská zlatá žabička Brachycephalus didactylus, následovaná o něco větší kubánskou příbuznou Eleutherodactylus iberia. Délka obou rovněž nedosahuje jednoho centimetru.

Nicméně titul nejmenších obratlovců tyto jihoamerické žabičky neměly - ten patřil rybce z indonéských mokřadů a potoků Paedocypris progenetica; její dospělci na délku měří 7,9 milimetru.

Korunu nejmenšího obratlovce na světě teď tedy převzala Paedophryne amaunensis se standardní velikostí v dospělosti 7,7 milimetru.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...