Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejmenší žabka na světě neměří ani centimetr

Žabka pojmenovaná Paedophryne amauensis je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žabka pojmenovaná Paedophryne amauensis je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů. |

Dva nové druhy maličkých žab objevili američtí vědci v pralesích Papuy-Nové Guineje. Jedna z nich, pojmenovaná Paedophryne amauensis, je patrně nejmenším obratlovcem na světě - měří sotva sedm milimetrů, uvedli vědci v časopise PLoS One.

O něco málo větší objevenou příbuznou žabky, rovněž dosud neznámou, nazvali Paedophryne swiftorum. Podle expertů z Louisianské státní univerzity velikost obou obojživelníků souvisí zřejmě s jejich životním prostředím, jímž je tlející listí na pralesní půdě. Oba druhy vydávají zvuky podobné hmyzím hlasům, proto je velmi obtížné je v pralese vysledovat.

"Novoguinejské pralesy jsou v noci neuvěřitelně hlučné. My jsme se snažili nahrát žabí kvákání v pralese a pak jsme byli zvědaví, co je to za ty další zvuky," ozřejmil okolnosti objevu vedoucí týmu Chris Austin. "Pátrali jsme, odkud zvuky vycházejí, a podívali jsme se do tlejícího listí." "Byla noc a tihle tvorečci jsou neskutečně malí; po několika zoufalých pokusech jsme vzali hrst listí a šoupli jsme ho do plastového pytlíku. Pak jsme uviděli, jak kolem poskakují ty droboulinké žabičky," řekl.

Žabky se živí hmyzem, který je menší než ony

Obě žabky se živí miniaturním hmyzem, který musí být výrazně menší než jsou samy. A samy se pravděpodobně stávají kořistí rovněž malých obratlovců, kteří ale běžně žáby neloví, poznamenal Austin. Mezi nimi by mohli být i škorpioni.

Žabí rod Paedophryne byl popsán teprve nedávno a tvoří jej malé druhy těchto obojživelníků nalezené na různých místech v pralesích východní části ostrova.

Před jeho objevením byla za nejmenší žábu na světě označována brazilská zlatá žabička Brachycephalus didactylus, následovaná o něco větší kubánskou příbuznou Eleutherodactylus iberia. Délka obou rovněž nedosahuje jednoho centimetru.

Nicméně titul nejmenších obratlovců tyto jihoamerické žabičky neměly - ten patřil rybce z indonéských mokřadů a potoků Paedocypris progenetica; její dospělci na délku měří 7,9 milimetru.

Korunu nejmenšího obratlovce na světě teď tedy převzala Paedophryne amaunensis se standardní velikostí v dospělosti 7,7 milimetru.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?