Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Izraelští rabíni úspěšně podnikají. Jsou terčem kritiky

Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto | foto: Shutterstock

JERUZALÉM Izraelská elita se shromáždila v ospalém pouštním Netivotu, aby vzdala úctu rabínovi, který prý lidem vidí do duše. Rabín Jaakov Israel Ifargan je znám pod přezdívkou Rentgenový paprsek. Podobně jako on si mnozí další rabíni v minulých letech vydobyli svou uznávanou moudrostí významné postavení, vliv a také velké jmění.

Pro radu si za nimi chodí nejbohatší muži země, kteří neváhají za diskusi o obchodech bohatě zaplatit. Díky nim vznikla rabínská aristokracie, která takto získané peníze proměnila v mnohamilionové majetky. Skrze obchodní poradenství se rabíni sami stali podnikateli. Značné investice spravují na burze a také v realitním oboru doma i v cizině, přičemž zisky drží z dosahu berních úředníků. Kritizují je mnozí kolegové, nepřátelé o nich hovoří jako o podvodnících.

Izraelská verze časopisu Forbes v červnu zveřejnila seznam 13 nejbohatších rabínů. Prvním mezi nimi je 36letý Pinchas Abuhacejra z Beerševy s jměním odhadnutým na 335 milionů dolarů (sedm miliard korun). Rentgenový paprsek s 23 miliony dolarů je na šesté příčce.

"Každý šekel přináší mír," řekl jeho nevlastní bratr rabín Chajm Amram Ifargan k hostům shromážděným na počest Rentgenového paprsku. Také on se zapojil do rodinného podniku. Říká se mu MRI, tedy Magnetická rezonance.

Slavnosti se ve zvláštní sekci zúčastnily také ženy a mezi nimi byla sestra bratrů Ifarganových zvaná CT nebo také Soudkyně. Tato Bruria Cvuluniová údajně dokáže smířit i gangy z podsvětí. Není sice rabínka, ale vzhledem k majetku se dostala na seznamu verze časopisu Forbes a je na 13. místě.

Náboženská obec podnikavce kritizuje
Mezi těmi, kdo zasedli u dlouhého stolu sourozenců Ifarganových, byli poslanci, jeden z nejvyšších soudců a dva nejbohatší podnikatelé - ředitel hlavní izraelské pojišťovny Menachem Gurevič a majitel největší holdingové společnosti Nokhi Dankner. Byl tam i vrchní armádní rabín a policejní velitel. Premiér Benjamin Netanjahu své blahopřání poslal ve formě videozáznamu.

Náboženská obec chování svých podnikavých kolegů kritizuje. "Je smutné, jestliže se náboženství sníží k něčemu takovému," řekl šéf Hartmanova ústavu Šalom rabín Donniel Hartman. Většina rabínů v Izraeli je placená státem. Jejich povinností je zajišťovat náboženské obřady jako svatby nebo pohřby a také dbát o dodržování židovských zvyklostí při přípravě pokrmů v restauracích a hotelích.

Rada pro pocit bezpečí za poplatek
Duchovní guru jako Rentgenový paprsek pracují i jinak. V rabinátu vyčlenili pravidelné hodiny, v nichž přijímají za poplatek každého, kdo se na ně obrátí. Na cestě zpět je vybaví amuletem a na míru sepsaným požehnáním.

Odborník na ortodoxní židovství Menachem Friedman říká, že se žádostí o požehnání za rabíny chodí židovští obchodníci od 19. století. Nyní ale poplatky za tuto službu dosáhly nebývalé výše. "V době nebezpečných a rozkývaných obchodů milionáři ztrácejí víru v trh a rabínova rada jim dodá pocit bezpečí," vysvětluje Friedman.

Nejbohatší z rabínských dynastií je rodina Abuhacejrů. Jsou potomky Baby Saliho, který se do Izraele vystěhoval z Maroka v roce 1963. Zemřel roku 1984, ale fotografie tohoto muže se scvrklou tváří dodnes visí v mnoha izraelských domech, podnicích i občerstvovacích stáncích. Jeho vnuk Elazar byl nejbohatší. Postavil si třípatrovou vilu s halou na recepce, pokoji pro hosty určené významným dárcům a podzemní chodbou, kterou se bez nebezpečí dostal přes ulici do synagogy.

Novinář Jossi Bar-Moha o tom něco ví, protože získal plány domy na úřadu v Beerševě. Napsal o rabínovi mnoho hanlivých článků, v nichž mimo jiné tvrdí, že rabín své stoupence obelhával tvrzením, že v bance nemá peníze. Z některých prý peníze vymohl pohrůžkami. Policie se případem začala zabývat a koncem 90. let na rabínově kontě našla 125 milionů dolarů. Rabínovi se prý podařilo dohodnout se s berním úřadem a ze svého dluhu vůči němu zaplatil pouze zlomek. Loni Abuhacejru někdo ubodal k smrti a veškerý majetek i postavení zdědil syn Pinchas. "Jsou to šarlatáni a podvodníci. Nic nevědí a lidé jim to baští," tvrdí zapšklý Bar-Moha.

Jeden z berních úředníků anonymně přiznal, že několik rabínů je vyšetřováno kvůli daňovým únikům. Není známo, že by byl někdo usvědčen, někteří se prý s úřadem dohodli.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...