Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejoblíbenější Francouz je hříšník Zidane

Magazín

  11:26
PAŘÍŽ - Fotbalista Zinédine Zidane byl po roční přestávce znovu zvolen nejpopulárnější osobností ve Francii. V pravidelné půlroční anketě listu Le Journal du Dimanche vyhrál s velkým náskokem před vítězem posledních dvou kol, bývalým tenistou a teď zpěvákem Yannickem Noahem.

Červená tečka. Po zbytečné hlavičce do prsou italského obránce Materazziho opustil Zinedine Zidane hřiště. Do konce prodloužení chybělo deset minut... foto: JOHN MACDOUGALLAFP

V žebříčku, který dnes list otiskl, skončil na třetím místě ochránce přírody a tvůrce známých přírodovědných televizních seriálů Nicolas Hulot. Za ním se umístili nestárnoucí rockový zpěvák Johnny Hallyday a filmový herec Jean Reno.

Úspěch francouzských fotbalistů na mistrovství světa, kde skončili druzí, se odrazil i na žebříčku popularity. Mezi prvními patnácti se umístili hned čtyři reprezentanti - kromě Zidana ještě Thierry Henry na šestém, Fabien Barthez na čtrnáctém a Franck Ribéry na patnáctém místě. Zidane se do reprezentace vrátil loni po roční přestávce, dotáhl svůj tým až finále mistrovství, ale těsně před jeho koncem se nechal vyprovokovat urážkami italského obránce Marka Materazziho a byl vyloučen.

Francouzi mu však jeho nervový zkrat odpustili už vzápětí a v nynější anketě ho dalo na
první místo 48 procent dotázaných. Podle Jérôma Fourqueta z ústavu pro výzkum veřejného mínění IFOP chtěli ocenit jak jeho skvělé výkony během celého mistrovství, tak celou jeho kariéru, kterou na něm ukončil.

Jako obvykle dopadli v průzkumu špatně politici. Jako první z nich je na devatenáctém místě bývalá ministryně Simone Veilová. Jinak se do první padesátky dostali už jen bývalý ministr Bernard Kouchner, který skončil čtyřicátý, a možná kandidátka opozičních socialistů na prezidentské křeslo Ségolene Royalová, která je devětačtyřicátá.

V padesátce nejpopulárnějších kromě toho rozhodně převládají muži. Žen se mezi prvních padesát vešlo jen jedenáct, jako první z nich na osmém místě skoro stoletá humanitární aktivistka řádová sestra Emmanuelle. Teprve dvaadvacátá je první herečka - Sophie Marceauová.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!