Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejoblíbenějším uměleckým dílem Britů je Banksyho graffiti

Banksy svým graffiti reaguje na aktuální situaci s uprchlickými tábory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banksy svým graffiti reaguje na aktuální situaci s uprchlickými tábory. | foto: Reuters

LONDÝN Banksyho graffiti dívenky, jež se smutkem pozoruje odlétající balonek ve tvaru srdce, se stalo nejoblíbenějším britským uměleckým dílem. Z užšího seznamu 20 děl, který sestavili výtvarní redaktoři a umělci, toto černobílé graffiti nastříkané přes šablonu vybralo 2000 Britů, napsal deník The Guardian.

Jednu z prvních verzí Dívky s balonkem nastříkal Banksy na zeď tiskárny v londýnské čtvrti Shoreditch v roce 2002. O desetiletí později byla menší varianta tohoto graffiti na kartonu prodána v aukci za 73 250 liber (2,14 milionu korun). V roce 2014 bylo dílo ve čtvrti Shoreditch sejmuto ze zdi, vystaveno a později prodáno.

Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém...
Banksy - graffiti  jako umění.

Výtvor tajemného umělce - o Banksym se nic není, spekuluje se, že pochází z Bristolu - předstihl i lyrické zachycení anglického léta na obraze Vůz na seno krajináře Johna Constabla či Zpívajícího lokaje od Jacka Vettriana z 90. let minulého století. Vettrianův obraz odmítla v roce 1992 přijmout na pověstnou letní výstavu Královská akademie a mnoho kritiků nemůže přijít malíři na jméno, přesto se plátno v roce 2004 prodalo v aukci za 744.500 liber (21,74 milionů Kč).

Do první pětice Britové vybrali ještě obraz známý pod zkráceným názvem Bojující Temeraire od J. M. W. Turnera a uzavírá ji socha Anděl severu, kterou v roce 1998 dokončil Antony Gormley. Nyní jeho 20metrový výtvor stojí v severovýchodní Anglii u města Gateshead, kde na místě bývalého dolu odkazuje mimo jiné na průmyslovou minulost regionu.

Mezi dvacítkou vybraných uměleckých děl jsou i tři obaly alb, a to obal osmé desky skupiny Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, dále obal alba Dark Side of the Moon skupiny Pink Floyd a nakonec přebal desky Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols punkové skupiny Sex Pistols, který navrhl Jamie Reid.

Třetina vybraných děl byla vytvořena v posledních 25 letech. Vedle Anděla severu vybrali Britové ještě tři sochy, například dominantu londýnského olympijského stadionu - 155 metrů vysokou ocelovou věž od Anishe Kapoora.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!