31. července 2019 5:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejošklivější barva. Zbaví se díky novým krabičkám kuřáci závislosti?

Cigareta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigareta | foto: Shutterstock

V blízké budoucnosti zřejmě koupíte ve Velké Británii, Irsku a Francii pouze cigarety v jednobarevných krabičkách. Jejich barvou pak byla vybrána údajně ta nejošklivější ze všech – Pantone 448 C, známá rovněž pod názvem „opaque couché“.

Tento odstín byl zvolen jako barva, která by mohla nejpravděpodobněji odradit kuřáky od zapálení si další cigarety. K tomuto závěru dospěla skupina australských vědeckých pracovníků po zhruba tříměsíčním výzkumu.

V rámci projektu, který vedla marketingová společnost GfK Bluemoon, bylo provedeno celkem sedm studií s více než tisícovkou kuřáků. Cílem tohoto projektu pak bylo najít ten nejnepříjemnější design cigaretových krabiček. Tedy naprostý opak toho, čeho se většinou tyto společnosti snaží dosáhnout, neboť snahou bylo pomoci klientovi snížit spotřebu produktu.

Pantone 448 C

Špína, dehet, smrt

Ošklivá hnědá barva v lidech asociuje špínu, dehet, smrt, přičemž nevzbuzuje vůbec žádné pozitivní emoce.

Nové cigaretové balíčky v barvě Pantone 448 C s odrazujícími obrázky bylo ve Velké Británii možné zakoupit již 20. května 2017. Francie spolu s Irskem plánují tuto iniciativu, vzniklou původně v Austrálii v roce 2012, rovněž převzít.

Ve Velké Británii je prodej těchto nevzhledných krabiček povinný již od května 2017, neboť podle zjištění Britské zdravotnické organizace mezi dospělými Brity kouří každý pátý člověk a výdaje na léčbu jsou odhadovány v rámci britského zdravotního systému na zhruba 2,7 milionu liber (cca 76,5 milionu korun).

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz