Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejslavnější filmová trofej. Kdo přišel s nápadem udělovat Oscary?

Alicia Vikanderová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alicia Vikanderová. | foto: Reuters

S nápadem udělovat filmařské ocenění přišla americká Academy of Motion Picture Arts and Sciences krátce po svém ustavení v roce 1927.

Hollywoodští titáni se sjeli do losangeleského hotelu Biltmore a dohodli se, že bude dobré výkony kolegů vyzdvihnout Cenou akademie za zásluhy a věnovat jim nějakou tomu odpovídající trofej.

Tehdejší umělecký ředitel studia MGM Cedric Gibbons hned načrtl sošku rytíře, jenž v rukou třímá křižácký meč a stojí na filmovém kotouči, který zdobí pětice kruhů, symbolů původních filmařských řemesel: herců, režisérů, producentů, techniků a scenáristů. Podle Gibbonsova návrhu vytvořil sochař George Stanley trojrozměrný model.

Ennio Morricone získal cenu za hudbu k filmu Osm Hrozných.

Své první ceny akademie rozdala 16. května 1929 na galavečeru v Květinovém sálu hotelu Hollywood Roosevelt. První sošky byly z pozlaceného bronzu, který však během několika málo let vystřídala slitina podobná cínu a pokrytá mědí, niklovým stříbrem a čtyřiadvacetikarátovým zlatem. S výjimkou druhé světové války, kdy se kvůli nedostatku kovů ocenění dělala z nalakované sádry (po válce si je držitelé mohli vyměnit za pořádné), se tak vyráběly dlouhé desítky let.

Až letošní předposlední únorový den to bude poprvé od 30. let, kdy se sošky vrátí ke Stanleyho původnímu výrobnímu postupu. Newyorská umělecká slévárna Polich Tallix – Fine Art Foundry nejdříve digitálně naskenovala Stanleyho sošku z roku 1929, podstavec nechala současný. Poté na trojrozměrné tiskárně vytiskla model, z něhož vznikla vosková forma pokrytá keramickou vrstvou. Do ní se pak při teplotě téměř 1000 stupňů Celsia nalévá bronz jako za starých časů. Nakonec se speciální high-tech metodou nanese vrstva čtyřiadvacetikarátového zlata. Za tři měsíce má slévárna hotových 50 sošek. Celých osmaosmdesát let své existence má trofej stále 34 centimetrů a váží 3,856 kilogramu.

A proč se jí říká Oscar? To už s jistotou nikdo nezjistí, žádným skenerem nepřeměří a sebelepší vesmírnou technologií nevypátrá. Jisté je jen to, že přezdívku soška získala asi pět let po své premiéře a v roce 1939 ji akademie oficiálně přijala za svou.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...