Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsme cirkus, nás provází vnitřní síla, říká mistr ze Shaolinu

Magazín

  6:00
Praha - Do Česka se po sedmi letech vrací mniši z legendárního kláštera v čínském Shaolinu, aby tu předvedli své vrcholné umění kung-fu. Příští středu, 28. února, je čeká exhibice v Praze, o den později vystoupí v Brně. Představení není ale jen pouhá podívaná. „Kung-fu je pro běžného diváka mnohem inspirativnější než cirkus, protože hranice mezi námi a publikem není tak neprostupná jako v případě artistů. My chceme ukázat, že vůlí může prakticky každý dosáhnout toho, co my,“ říká čtyřiatřicetiletý Huang Weihua, vedoucí dvacetičlenné skupiny, která v Česku vystoupí.

Huang Weihua, vedoucí skupiny mnichů ze Shaolinu. foto: Archiv Huang Weihua

Nakolik se vaše vystoupení na evropském turné liší od toho, co předvádíte čínským divákům?

U nás doma je o Shaolinu velké povědomí, takže příběhy, které předvádíme, nemusíme dovysvětlovat, stačí jen naznačit. V cizině vystoupení upravujeme tak, aby lidé chápali, co vlastně pohybem a bojovými prvky vyprávíme. Společně s bojovými prvky by si diváci měli odnést i ten příběh. Naším cílem je, aby si diváci odnesli stejný zážitek. I ti, kteří v tradiční čínské kultuře nevyrůstali.

Jak moc je třeba příběhy upravovat? Předvádíte něco jiného v Evropě a jinou verzi zase vidí diváci třeba v USA?

To zase ne. Americká kultura pořád hodně vychází z té evropské. Obecenstvo je v poslední době vůbec čím dál globálnější. Takže pro cizinu máme jen jednu verzi vystoupení. Není velký rozdíl vystupovat v Americe nebo v Evropě.

Berete vaši exhibici jako exportní artikl? Nebo je to stále ukázka tradičního čínského bojového umění?

Oboje. Samozřejmě že představení má v prvé řadě zaujmout. Musí být lákavé, protože jinak by na nás nikdo nechodil. Ale také obsahuje prvky, které jsou tradiční v čínském myšlení. Evropa je individualistická, konání ve prospěch celku vychází z jednotlivce. My se snažíme ukázat, že si člověk má vážit sebe skrze ostatní.

Atraktivní čísla nabízí i moderní cirkus. Je to pro vás konkurence?

My nejsme cirkusoví umělci. Nechceme předvádět, že když má někdo talent a píli, může dosáhnout neuvěřitelných kousků. Nás všude provází vnitřní síla, s níž pracujeme. Kung-fu je pro běžného diváka mnohem inspirativnější než cirkus, protože hranice mezi námi a publikem není tak neprostupná jako v případě artistů. My chceme ukázat, že vůlí může prakticky každý dosáhnout toho, co my.

Kdekoliv na světě nebo jen u vás v Shaolinu?

To záleží na tom, čeho chcete dosáhnout. Pokud vám jde o zvládnutí vnitřní síly, o získání respektu k autoritám a starším, pak je pro vás Shaolin tím pravým místem. Kdo chce podstatu, měl by jít ke zdrojům. Jestli vám jde ale jen o gymnastické prvky a získání pružnosti těla, je prakticky jedno, kde budete cvičit. Víte na Západě je to tak, že si jdete zacvičit do fitcentra, když vás to baví a máte chuť. Jinak to neděláte. U nás je jedno, jakou máte náladu. Cvičíte pořád, šest hodin denně, sedm dní v týdnu. Cvičíte dohromady s ostatními, takže pak už své nálady ani nevnímáte.

Kolik lidí si takto do Shaolinu chodí pro podstatu, o níž mluvíte?

Ročně kolem sta tisíc. Sedmdesát procent z nich jsou Číňané, zbytek cizinci z celého světa. Ne každý má ale chuť zůstat dlouho. Celý základní program trvá rok, ale nabízíme i jakousi ochutnávku v podobě týdenního kurzu. Ten ale se skutečným studiem nemá mnoho společného. V kung-fu si můžete vybrat to, co vás zajímá nejvíc. Nejdřív se ale musíte naučit všemu. Je to jako s domem – můžete mít oblíbené jen nějaké místnosti, bez celé stavby vám ale samy o sobě nebudou k ničemu.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat