Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsmutnější lední medvěd na světě zemřel ve věku 31 let

Magazín

  22:14
MENDOZA (ARGENTINA) - Arturo, známý jako nejsmutnější lední medvěd na světě, strávil většinu svého života v zoologické zahradě v prosluněné Argentině. Právě parné horko bylo mnohokrát terčem kritiků, kteří požadovali medvědovo propuštění do jemu přirozeného prostředí. V neděli Arturo ve věku 31 let zemřel. O jeho smrti informoval britský deník The Times.

Lední medvědi doplácí na znečištěné prostředí. foto: Shutterstock

Přes jeden a půl milionu lidí před dvěma lety marně podpisem petice usilovali o Arturův přesun do divoké přírody v Kanadě. Setkali se tehdy se striktním odmítnutím. Zoo své rozhodnutí okomentovala slovy, že Arturo je na tak náročnou cestu příliš starý. Dva dny strávené pod sedativy na lodi by nemusel vydržet. Zmiňovali také jeho velmi blízké pouto s argentinskými ošetřovateli.

Bojovníci za zvířecí práva dlouho kritizovali podmínky, v nichž byl medvěd držen. Vadily jim tropické letní teploty, často stoupající až ke 40°C, nebo příliš mělký bazén, v němž se nemohl ani pořádně zchladit. Podle nich Arturo rovněž vykazoval zjevné známky samoty a deprese, které se projevovaly neustálým přecházením sem a tam či neklidným sezením. Inspekce, provedená v roce 2015 americkými experty, ale ukázala, že na svůj věk byl v dobré fyzické kondici. Jeho „smutný“ výraz přisuzovala spíše netypickým obličejovým rysům.

O smrti Artura informoval britský deník The Times.

Zástupci zoo prozradili, že Arturo v posledních dnech trpěl značnou ztrátou chuti, zhoršoval se mu čich, zrak a ztrácel na váze. Odmítají ovšem, že by s ním bylo špatně zacházeno. Jeho úmrtí odůvodňují pokročilým věkem, což potvrzují i statistiky. Lední medvědi se v zoologických zahradách dožívají 26 let, ve volné přírodě pak pouze 20.

Arturoovu trápení po celou dobu přihlížel i tým veterinářů, připravený v případě neúnosného stavu jej osvobodit a uspat. „Příroda ale vzala za své. Odpoledne zemřel,“ prohlásili zástupci zoo v neděli.

Autor: