14. července 2008 11:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejstarší bloggerka si zazpívala a zemřela

Nejstarší bloggerka Olive Rileyová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší bloggerka Olive Rileyová | foto: www.google.com

SYDNEY Australanka Olive Rileyová, která byla označována za nejstarší internetovou bloggerku na světě, zemřela v sobotu ve věku 108 let. Ve svém posledním příspěvku na webu psala, jak si v pečovatelském domě zazpívala veselou písničku.

"Budou za ní truchlit tisíce internetových přátel, stovky potomků a dalších příbuzných," oznamuje krátký vzkaz na jejím webu. Na internet Rileyová od loňského února vložila více než 70 příspěvků, ve kterých se svěřovala s názory na moderní život i se zkušenostmi nasbíranými za života, který trval přes celé 20. století.

Narodila se 20. října 1899, žila přes obě světové války, vychovala tři děti  a živila se všelijak - třeba jako kuchařka na ranči nebo jako barmanka. Ve svém posledním vstupu z 26. června píše: "Nemůžu uvěřit, že jsem tady v pečovatelském domě už víc než týden. Ty dny strašně utekly, i když jsem je většinou strávila v posteli. Pořád je mi slabo a nemůžu se zbavit toho ošklivého kašle. Za Penny, co leží na posteli vedle mě, přišla tenhle týden na návštěvu její dcera, která je profesionální zpěvačka. A víte, co se stalo? Zazpívaly jsme si spolu veselou písničku, tak jak to dělám každý den, přidalo se k nám pár sestřiček, které taky zpívaly. Byl to hotový koncert!"

Psaní blogu pro ni bylo ohromné, říká její pravnuk Darren Stone. "Povídali si s ní lidi z daleka, třeba až z Ruska a Ameriky, chodili na její stránky pravidelně. Užívala si, že je známá. Udržovalo ji to duševně svěží," dodal.

Lidovky.cz, ČTK