Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejstarší brčko bylo ze zlata. Plastovým odzvonilo, čeká nás budoucnost s kovovými

Plastová brčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastová brčka | foto: Shutterstock

Jednou z věcí, kterým letos odzvonilo, je plastové brčko na jedno použití. Do dvou let by společně s talíři a dalšími umělohmotnými předměty na jedno použití měly zmizet, protože je využijeme jedinkrát, odhodíme a ony nás spolehlivě přežijí někde na skládkách.

Brčko však žádný zákaz nezničí, bude existovat v jiné podobě. Ostatně je s námi už dlouhé tisíce let a podle znalců stolování patří dokonce mezi nejstarší jídelní náčiní. Nejstarší nalezené brčko bylo vyrobeno ze zlata a lazuritu a pochází z období kolem roku 3000 před naším letopočtem. Starobylí Sumerové s ním zřejmě pili fermentovaný nápoj podobný pivu. 

Historikové usuzují, že brčka z o něco méně honosných materiálů se běžně používala už daleko dříve a že si je lidé vyráběli z vydlabaného dřeva, ze stébel nejrůznějších rostlin, stvolů uschlé pšenice, později ze žita. A s tím si vystačili dlouhá staletí, i když v nápojích stébla měkla a ztrácela svou funkci nebo dodávala drinkům nežádoucí pachuť. Takže se velké popularitě netěšila.

To se změnilo v době průmyslové revoluce, kdy vynálezcům došla s brčky ze žitných stébel trpělivost. Někdy v 80. letech 19. století popíjel americký vynálezce Marvin C. Stone mátový nápoj a znelíbilo se mu, jak chutná po slámě – ostatně v češtině se používá také výraz slámka. A tak vzal jednoduše kus papíru, omotal jej kolem tužky, kterou poté vytáhl, papír slepil a voila: brčko bylo na světě. Svůj vynález posléze vylepšil, papír navoskoval, aby do sebe nevsákl nápoj a aby se lepidlo nerozpustilo v čistých lihovinách. Roku 1888 si své dílo nechal patentovat.

Kovové brčko

O čtyři desetiletí později jeho vynález vylepšil jistý Joseph B. Friedman ze San Franciska. Prý sledoval, jak jeho malá dcerka zápasí s brčkem ponořeným do vysoké sklenice mléčného koktejlu, a tak vymyslel brčko ohebné, jež si patentoval v roce 1937. To se slámky stále vyráběly z voskovaného papíru. Od 60. let jej však vytlačil nový materiál, totiž polypropylen, který byl lehký, pevný, odolný vůči tekutinám a šlo jej použít i v potravinářství. V 70. letech už po papírových brčkách nebylo vidu. 

Jenže plast v posledních desetiletích dusí planetu, a tak lidé hledají pro jednorázové předměty nové materiály. Pro brčka vlastně staronové: vedle například bambusu či kovu se opět začínají vyrábět z papíru a lepidla, jejichž kvalita a vlastnosti se však z těmi z konce 19. století nedají srovnávat. A dá se na ně psát, což u plastu nešlo. S brčky ještě bude zábava.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.