14. srpna 2009 19:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejstarší školák na světě zemřel v Keni, bylo mu 90 let

Nejstarší školák světa ve školní uniformě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší školák světa ve školní uniformě. | foto: Reprofoto

NAIROBI Ve věku 90 let zemřel v Keni nejstarší školák na světě. O jeho úmrtí informovala agentura AFP s odvoláním na zástupce zařízení pro seniory, ve kterém muž bydlel.

Kimani Nganga Maruge začal chodit do základní školy v Eldoretu na západě Keni v roce 2004. Bylo mu tehdy 84 let. Guinnessova kniha rekordů mu přiznala titul nejstaršího žáka základní školy na světě.

Maruge dříve patřil mezi bojovníky Mau Mau, kteří v 50. letech 20. století bojovali proti britským kolonizátorům. K nelibosti učitelského sboru a svých malých spolužáků byl vášnivým milovníkem cigaret. Po konci svých studií se chtěl stát veterinářem.

Minulý rok však musel svoji školu opustit a poté, co utekl před povolebními násilnostmi, byl kvůli svému zdravotnímu stavu umístěn do zařízení pro seniory. "Měl rakovinu žaludku a jeho stav se v poslední době prudce zhoršil," vysvětlila Donatila Ekuyiová ze zařízení Cheshire.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz