Ten sestavují britské společnosti New Economics Foundation a Friends of the Earth. Tentokrát srovnávaly v indexu šťastné planety ((Happy Planet Index) 151 zemí, mezi nimiž je Česká republika až na 92. místě, zatímco Alžírsko na 26. a Británie na 41. příčce. Kritériem pro stanovení HPI je spokojenost obyvatel, průměrný věk, jehož se dožívají, a také zátěž, již za sebou nechávají v životním prostředí.
V Evropě vedou Britové
Britové jsou nejspokojenějšími v Evropě a také mezi bohatými státy skupiny G8. HDP přepočítané na jednoho Brita třikrát převyšuje HDP v Kostarice a průměrný věk života je tam delší o necelý rok. Ve srovnání s Kostaričany ale za sebou Britové nechávají téměř dvojnásobnou ekologickou zátěž. Jak poznamenal britský tisk, kdyby se podobně chovali všichni, potřebovalo by lidstvo ne jednu, ale tři planety.
ČTĚTE TAKÉ: |
V Africe zmítané konflikty jsou jednoznačně nejpohodovější Alžířané a po nich pak další státy severu kontinentu - Maroko, Libye a Egypt. Žebříček byl sestaven na základě dotazování 1000 občanů každé země. Faktory měřené ve třech posuzovaných kategoriích měli oznámkovat čísly od jedné do deseti.
Z Evropanů jsou nejblíže Britům Němci (46. místo) a Francouzi (50). Bohatí Američané s průměrným věkem přes 78 let jsou až na 105. místě a ačkoli se cítí subjektivně o něco šťastnější než Britové, způsobují ještě těžší ekologickou zátěž než oni. Očekávaná délka života v ČR je 77,7 roku, index osobního štěstí v ČR dosáhl hodnoty 6,1, ale známka ekologické zátěže činí 5,3. To je víc než v případě Slováků. Ti skončili na 89. místě, žijí v průměru 75,4 roku, avšak životní prostředí zatěžují méně než Češi (4,7).
Poslední místo v tabulce patří Botswaně. Její obyvatelé sice planetu ve srovnání s Američany a Evropany šetří (známka 2,8), avšak necítí se šťastní a průměrně se dožívají jenom 53,2 roku. Jenom o dvě místa před nimi je překvapivě bohatý Katar, zatěžující planetu vůbec nejvíc ze všech sledovaných zemí.