24. prosince 2012 11:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Největší otrava Vánoc? Sliby, co se maj plnit...

Janek Ledecký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Janek Ledecký | foto:  Foto MAFRA Martin Horký

Tato soutěž jako by ani nebyla fér, protože téměř všichni už předem znali vítěze. Anketa měla od počátku jednoznačného favorita, který vedl od okamžiku spuštění ankety a vedení neopustil ani ve finiši.

Čtenáři serveru Lidovky.cz mají jasno. Nejotravnějším songem předvánočního období je pro ně píseň Janka Ledeckého Sliby se maj plnit o Vánocích.

Anketa

Server Lidovky.cz spustil v prosinci anketu o nejotravnější vánoční song. Jejím cílem nebylo zvolit píseň nejhorší, ale nejohranější. Takovou, která se na nás valí už od října z nákupních center a rádií. A není před ní úniku.

Hudebník
Janek Ledecký tuto píseň složil v roce 1993 a od té doby se stala neodmyslitelnou součástí českých Vánoc (někteří by patrně rádi dodali "bohužel").

Sliby se i díky tehdejší popularitě Janka Ledeckého ihned staly hitem. I sám autor přiznává, že před ní nebylo úniku. Její tklivá melodie se linula odevšad mnohdy už od poloviny listopadu. A čím blíže bylo k Vánocům, tím častěji ji rozhlasové stanice nasazovaly do vysílání. A to platí dodnes. Řečeno s trochou nadsázky: pokud si nyní projedete všechny frekvence na vašem rádiu, je velmi pravděpodobné, že na Ledeckého hit narazíte.

ČTĚTE VÍCE

Není proto divu, že Sliby, co se mají plnit o Vánocích, začaly velkou skupinu posluchačů iritovat. A to natolik, že píseň vyhrála s přehledem hlasování čtenářů o nejotravnější předvánoční song všech dob.

Anketa

Jaká je nejotravnější vánoční píseň všech dob?

All I Want For Christmas - Marriah Carey 1110
Last Christmas (I Gave You My Heart) - Wham 1769
Sliby se mají plnit o vánocích - Janek Ledecký 4584
Medvídek - Lucie 786
Happy Xmas (War Is Over) - John Lennon 412
Půlnoční - Václav Neckář 1551
Jingle Bells (Rolničky, rolničky) - různí interpreti 563
Vánoce hrajou gloria - Petr Kotvald 3657
Štědrý večer nastal (když jsem doma chlastal) - Xindl X 2557
Veselé Vánoce (Vánoce, Vánoce přicházejí) - Magda Hrnčířová a Settleři 733

Sám Ledecký s obehraností své písně problém nemá. "Když se některé mé písničce podaří začít žít bohatý a samostatný život, vážím si toho.  Podle výpisu z Ochranného svazu autorského vidím, že ji v hranosti šlapou o Vánocích na krk ještě písničky Ryba rybě a Od těch časů. Takže já v hranosti vlastně konkuruji sám sobě," uvedl serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE

Jediný konkurent - Petr Kotvald a Vánoce hrajou gloria

Ledeckého Sliby měly po celou dobu jediného vážného konkurenta - Petra Kotvald a jeho píseň Vánoce hrajou gloria. Chvíli se sice zdálo, že by tato píseň mohla nějak ohrozit i Sliby, ale nakonec se tak nestalo.

Kotvald ale umístění v anketě komentovat nechtěl, otázky podle něho sice byly akceptovatelné, anketa nikoli.

ČTĚTE VÍCE


aniMiloslav Janík