6. dubna 2011 12:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Největší perlu si můžete koupit na aukci v Dubaji

Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky a se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky a se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena. |

Aukční síň Christie's na své letošní jarní dubajské aukci představí jednu z největších perel světa. Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena. Je součástí přívěsku na náhrdelníku zdobeném diamanty. Christie's cenu odhaduje na čtvrt milionu dolarů.

"V této části světa milují jedinečné věci. Když se podíváte na ulici, spatříte automobily vyrobené na přání zákazníka jako unikáty. Stejně tak i sběratelé touží po jedinečných věcech," řekl David Warren z oddělení šperků blízkovýchodní sekce domu Christie's.

Tato aukční síň pořádá v Dubaji pravidelné aukce od roku 2006. Loni na nich zaznamenala po krizovém roku 2009 nový úspěch. V roce 2009 činily tržby 20 milionů dolarů, loni 51 milionů.

Šperky za 6,5 milionu dolarů
Na aukci, která proběhne 20. dubna, se bude prodávat skoro sto šperků za odhadovanou cenu pěti až 6,5 milionu dolarů. Bude mezi nimi prsten ve tvaru slona, jehož hodnota se odhaduje na 4000 až 6000 dolarů (69.000 až 104.000 korun), nebo diamantový náhrdelník s náušnicemi v odhadované hodnotě až 550.000 dolarů.

Dubajské aukce se konají dvakrát do roka a Christie's na nich od roku 2006 prodal umělecká díla a šperky za 200 milionů dolarů. Zatím se prodává jen v Dubaji, ale ředitel blízkovýchodní pobočky Christie's Michael Jeha řekl, že se uvažuje o rozšíření do dalších míst. Den před aukcí šperků se bude v Dubaji konat výstava současné malby.

Ačkoli se Blízký východ zmítá už několik měsíců v nepokojích, Jeha si myslí, že se to na letošním prodeji neprojeví. Aukce v Dubaji se prý postupně stávají mezinárodní záležitostí. Loni bylo 70 procent klientů ze zemí Blízkého východu a zbytek z New Yorku, Londýna a Hongkongu. "Ti lidé hodně cestují a jejich vkus se přibližuje globálnímu trendu. Kupci na Blízkém východě jsou globální zákazníci," řekl Jeha.

Lidovky.cz, ČTK

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na Lidovky.cz