Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Největší perlu si můžete koupit na aukci v Dubaji

Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky a se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky a se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena. |

Aukční síň Christie's na své letošní jarní dubajské aukci představí jednu z největších perel světa. Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena. Je součástí přívěsku na náhrdelníku zdobeném diamanty. Christie's cenu odhaduje na čtvrt milionu dolarů.

"V této části světa milují jedinečné věci. Když se podíváte na ulici, spatříte automobily vyrobené na přání zákazníka jako unikáty. Stejně tak i sběratelé touží po jedinečných věcech," řekl David Warren z oddělení šperků blízkovýchodní sekce domu Christie's.

Tato aukční síň pořádá v Dubaji pravidelné aukce od roku 2006. Loni na nich zaznamenala po krizovém roku 2009 nový úspěch. V roce 2009 činily tržby 20 milionů dolarů, loni 51 milionů.

Šperky za 6,5 milionu dolarů
Na aukci, která proběhne 20. dubna, se bude prodávat skoro sto šperků za odhadovanou cenu pěti až 6,5 milionu dolarů. Bude mezi nimi prsten ve tvaru slona, jehož hodnota se odhaduje na 4000 až 6000 dolarů (69.000 až 104.000 korun), nebo diamantový náhrdelník s náušnicemi v odhadované hodnotě až 550.000 dolarů.

Dubajské aukce se konají dvakrát do roka a Christie's na nich od roku 2006 prodal umělecká díla a šperky za 200 milionů dolarů. Zatím se prodává jen v Dubaji, ale ředitel blízkovýchodní pobočky Christie's Michael Jeha řekl, že se uvažuje o rozšíření do dalších míst. Den před aukcí šperků se bude v Dubaji konat výstava současné malby.

Ačkoli se Blízký východ zmítá už několik měsíců v nepokojích, Jeha si myslí, že se to na letošním prodeji neprojeví. Aukce v Dubaji se prý postupně stávají mezinárodní záležitostí. Loni bylo 70 procent klientů ze zemí Blízkého východu a zbytek z New Yorku, Londýna a Hongkongu. "Ti lidé hodně cestují a jejich vkus se přibližuje globálnímu trendu. Kupci na Blízkém východě jsou globální zákazníci," řekl Jeha.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?