Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší perlu si můžete koupit na aukci v Dubaji

Magazín

  12:30
Aukční síň Christie's na své letošní jarní dubajské aukci představí jednu z největších perel světa. Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena. Je součástí přívěsku na náhrdelníku zdobeném diamanty. Christie's cenu odhaduje na čtvrt milionu dolarů.

Šedesátikarátová perla ve tvaru kapky a se stříbrným nádechem je jedna z největších, jaká byla zatím z moře vylovena.

"V této části světa milují jedinečné věci. Když se podíváte na ulici, spatříte automobily vyrobené na přání zákazníka jako unikáty. Stejně tak i sběratelé touží po jedinečných věcech," řekl David Warren z oddělení šperků blízkovýchodní sekce domu Christie's.

Tato aukční síň pořádá v Dubaji pravidelné aukce od roku 2006. Loni na nich zaznamenala po krizovém roku 2009 nový úspěch. V roce 2009 činily tržby 20 milionů dolarů, loni 51 milionů.

Šperky za 6,5 milionu dolarů
Na aukci, která proběhne 20. dubna, se bude prodávat skoro sto šperků za odhadovanou cenu pěti až 6,5 milionu dolarů. Bude mezi nimi prsten ve tvaru slona, jehož hodnota se odhaduje na 4000 až 6000 dolarů (69.000 až 104.000 korun), nebo diamantový náhrdelník s náušnicemi v odhadované hodnotě až 550.000 dolarů.

Dubajské aukce se konají dvakrát do roka a Christie's na nich od roku 2006 prodal umělecká díla a šperky za 200 milionů dolarů. Zatím se prodává jen v Dubaji, ale ředitel blízkovýchodní pobočky Christie's Michael Jeha řekl, že se uvažuje o rozšíření do dalších míst. Den před aukcí šperků se bude v Dubaji konat výstava současné malby.

Ačkoli se Blízký východ zmítá už několik měsíců v nepokojích, Jeha si myslí, že se to na letošním prodeji neprojeví. Aukce v Dubaji se prý postupně stávají mezinárodní záležitostí. Loni bylo 70 procent klientů ze zemí Blízkého východu a zbytek z New Yorku, Londýna a Hongkongu. "Ti lidé hodně cestují a jejich vkus se přibližuje globálnímu trendu. Kupci na Blízkém východě jsou globální zákazníci," řekl Jeha.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat