24. července 2008 11:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Největší Rus? Stalin

Kdo se stane největší osobností Ruska? Stalin, Lenin či Mikuláš II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo se stane největší osobností Ruska? Stalin, Lenin či Mikuláš II. | foto:  Šimon, Lidové noviny

MOSKVA/PRAHA Stalin je zpět. Na chvíli to vypadalo, že poslední ruský car Mikuláš II. unikl svou smrtí bolševické hrozbě a dočkal se slávy, která se mu za života vyhýbala. Nyní mu komunisté opět dýchají na krk. Jak napsal britský server BBC News, Rusové v těchto měsících volí největší osobnosti svých dějin a v průběžném hlasování první trojici vévodí kromě cara Mikuláše II. jména Josif Vissarionovič Stalin a Vladimir Iljič Lenin.

 Konečné výsledky soutěže, kterou podle formátu BBC vysílá ruská státní televize, budou známy až koncem letošního roku, přesto již nyní není pochyb o tom, že Stalinova popularita zažívá v Rusku renesanci. Jak napsal britský deník The Daily Telegraph, členové komunistické strany v Petrohradě zaslali protestantské církvi žádost, aby byl někdejší sovětský diktátor svatořečen v případě, že v anketě o největší osobnost Ruska zvítězí.

 „Stalin je nejpopulárnější jméno v Rusku,“ prohlašuje předseda petrohradských komunistů Sergej Malinkovič, který vede kampaň za Stalinovo svatořečení.

 „Lidé mu odpustili represe, kolektivizaci, likvidaci členů Rudé armády a ostatní osudové chyby a tragédie těchto krutých válečných a revolučních časů. Stalin se stal opravdovým vůdcem národa, podařilo se mu proměnit zaostalou zemi v průmyslového giganta,“ tvrdí Malinkovič.

 Nápad udělat ze „strýčka Stalina“ „svatého Stalina“ se jen málo zamlouvá ruské pravoslavné církvi, která byla jednou z hlavních obětí Stalinova režimu. V touze udělat ze Sovětského svazu zemi ateistů nechal Stalin srovnat se zemí tisíce kostelů a desítky tisíc kněží poslal do gulagů na smrt.

Přes odpor církevních hodnostářů petrohradští komunisté věří, že se jejich vize vyplní. Prý již nechali vyrobit ikony zobrazující Stalina se svatozáří okolo hlavy, které se údajně v Petrohradu velice dobře prodávají. „Do konce 21. století budou ikony se Stalinem v každém pravoslavném kostele,“ věří Malinkovič.

 Podle deníku The Daily Telegraph má oživení Stalinovy popularity na svědomí politika Kremlu, který za prezidenta Vladimira Putina podporoval kampaň na rehabilitaci diktátorovy osobnosti. Vládou schválená učebnice dějepisu přechází neomluvitelné činy Stalinovy hrůzovlády a prezentuje ho jako nejúspěšnějšího vůdce SSSR.

Co na to Západ
„Jak budeme vypadat v očích Západu?“ ptal se v reakci na průběžné pořadí v anketě ruský deník Moskovskij Komsomolec a odpověděl si: „Stejně, jako vypadáme už teď. Stalin, vodka, zima, medvěd,“ to jsou podle deníku synonyma pro Rusko. Možná, že podobné stereotypy mohou také za hlasy pro Stalina. Jiní tvrdí, že jsou Rusové stále rozpolceni v hodnocení vlastní historie. Nic není zatím ztraceno, anketa je na začátku a pořád může vyhrát třeba Alexandr Puškin či Jurij Gagarin. Nebo Ivan Hrozný.