4. září 2010 14:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Největší vlajka světa nevydržela silný kaspický vichr, rekord ale získá

Vlajka Ázerbajdžánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Ázerbajdžánu | foto: Shutterstock

BAKU Novou pamětihodností ázerbájdžánského hlavního města se v pátek stala největší státní vlajka světa umístěná na nejvyšším stožáru světa v centru Baku. Čtvrthektarový prapor široký 70 metrů na sloupu vysokém 162 metrů ale tvůrcům atrakce hned druhý den zkazil radost - nápor kaspického vichru vlajku poškodil a musela být spuštěna do nižší polohy.

Největší vlajka na světě na nejvyšším stožáru na světěTřísettunová konstrukce stožáru naštěstí nehodu přežila, napsal dnes ázerbájdžánský web AZE.az.

Experti teď zkoumají možnosti, jak ve větrném pobřežním městě v budoucnu podobným incidentům zabránit. "Mělo jim dojít, že se něco takového stane," poznamenal ázerbájdžánský server.

Stožár vévodí rozlehlému prostranství, které nese jméno Náměstí státní vlajky. V jedné z budov má vlajka i své muzeum. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v pátek při slavnostním rozvinutí vlajky oznámil, že napříště se jako Den státní vlajky bude slavit každý 9. listopad. "Ázerbájdžán je schopen vytvořit jakékoli architektonické dílo," řekl shromážděným Alijev.

Mamutí konstrukci je vidět z každého místa v Baku. Radnice už prý obdržela potvrzení správců Guinnessovy knihy rekordů, že primát vlajky v Baku jako největší na světě platí.

Lidovky.cz, ČTK