Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší vlajka světa nevydržela silný kaspický vichr, rekord ale získá

Magazín

  14:36
BAKU - Novou pamětihodností ázerbájdžánského hlavního města se v pátek stala největší státní vlajka světa umístěná na nejvyšším stožáru světa v centru Baku. Čtvrthektarový prapor široký 70 metrů na sloupu vysokém 162 metrů ale tvůrcům atrakce hned druhý den zkazil radost - nápor kaspického vichru vlajku poškodil a musela být spuštěna do nižší polohy.

Vlajka Ázerbajdžánu foto: Shutterstock

Největší vlajka na světě na nejvyšším stožáru na světěTřísettunová konstrukce stožáru naštěstí nehodu přežila, napsal dnes ázerbájdžánský web AZE.az.

Experti teď zkoumají možnosti, jak ve větrném pobřežním městě v budoucnu podobným incidentům zabránit. "Mělo jim dojít, že se něco takového stane," poznamenal ázerbájdžánský server.

Stožár vévodí rozlehlému prostranství, které nese jméno Náměstí státní vlajky. V jedné z budov má vlajka i své muzeum. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v pátek při slavnostním rozvinutí vlajky oznámil, že napříště se jako Den státní vlajky bude slavit každý 9. listopad. "Ázerbájdžán je schopen vytvořit jakékoli architektonické dílo," řekl shromážděným Alijev.

Mamutí konstrukci je vidět z každého místa v Baku. Radnice už prý obdržela potvrzení správců Guinnessovy knihy rekordů, že primát vlajky v Baku jako největší na světě platí.

Autoři: ,

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat