Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejvíce loni pobouřila reklama KFC

Řadu odpůrců má KFC i v České republice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řadu odpůrců má KFC i v České republice. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN V Británii loni padl rekordní počet stížností, které se týkaly reklamy. Poklesky Britové nalezli u širokého spektra reklam od šotu, kde herci zpívají s ústy plnými jídla, až po reklamy ukazující muže, který se snaží skrýt lesní roh v kalhotách.

Britský úřad pro reklamu - The Advertising Standards Authority (ASA) - tak v loňském roce obdržel 26236 stížností, což představuje šestnáctiprocentní nárůst oproti roku 2004. Největší hněv britských diváků vzbudila reklama nadnárodního řetězce KFC. ASA dostala na reklamu této společnosti 1671 stížností.

Reklamní šot KFC ukazuje pracovníky telefonního centra, kteří zpívají při jídle salátu Zinger Crunch. Britové televizní reklamu kritizovali za to, že dává špatný příklad dětem. Britští úředníci tuto stížnost zamítli s odůvodněním, že získání dobrých zvyků je dlouhodobý proces, který nemůže být zničen zhlédnutím této reklamy.

Druhá v pořadí „oblíbenosti“ britských domácností byla reklama Living TV. Plakátová kampaň propagující seriál L Word o okouzlujících lesbičkách spustila lavinu stížností kvůli tomu, že měla ponižovat ženy, byla urážlivá a nebyla vhodná pro děti. I tato stížnost byla úřady zamítnuta.

Některé stížnosti byly ovšem odmítnuty jen kvůli tomu, že reklama byla vysílána až večer po deváté hodině. Díky tomu „prošla“ reklama, která ukazovala muže, jenž ukrýval lesní roh v kalhotách. Naopak pozornost cenzury přilákala rozšířená reklama na vyzvánění pro mobily Crazy Frog, která byla nejasná. Kdokoliv by na základě reklamy odpověděl, mohl být považován za předplatitele tónu.

Další stížnosti, které The Advertising Standards Authority uznala, se týkaly reklamy britské banky Barclays Bank. Její televizní šot ukazoval alergickou reakci muže na hmyzí bodnutí. Podle úředníků mohla reklama urážet lidi s podobným postižením, a byla proto stažena z vysílání.

Oprávněné stížnosti byly podle britského úřadu i na reklamy společností Damart nebo na televizi Channel 5. Reklama televize propagovala seriál CSI:NY. Poštovní reklama vyvolávala dojem, že adresát má stejné jméno jako oběti hromadného vraha.

Budoucí výzvou pro celé odvětví ale bude podle generálního ředitele ASA Christopher Grahama spojování různých druhů reklamních médií. „Věci jsou v pohybu s reklamou, která bude posílána na mobily a podobně,“ dodal pro agenturu Reuters.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTOVACÍ INŽENÝR – AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč