Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvíce zapáchající stanice metra v NYC

Magazín

  7:00
NEW YORK - Nejvíce zapáchající stanicí newyorského metra je zastávka na 138. ulici v Bronxu, tedy ve čtvrti, která nemá zrovna nejlepší pověst.

Metro v New Yorku foto: Shutterstock

Hned za ní se ale v průzkumu mezi cestujícími umístila jedna z největších křižovatek metra na Manhattanu pod noblesním náměstím Herald Square a slavným obchodním domem Macy's a pár kroků od Empire State Building či Madison Square Garden.

"Stanici 138th Street-Grand Concourse lze charakterizovat jedním slovem: smrdutá," řekl pravidelný pasažér newyorského metra Preston Calder deníku AM New York, který o srpnovém průzkumu informoval. "Všude je cítit zápach odpadků a moči," dodal.

ČTĚTE TAKÉ

Newyorčané mohli po celý týden volit mezi nejvíce páchnoucími stanicemi metra prostřednictvím textových zpráv a na webových stránkách společnosti Transportation Alternatives. Vítězná stanice získala 35 procent hlasů.

Krysy v metru

"Zápach v této stanici je problémem již delší dobu. Je tu plíseň, vyskytují se tu krysy a páchne tu odpadní voda," cituje list viceprezidenta dopravních odborů Maurice Jenkinse.

Newyorské metro

První část newyorského metra byla poprvé otevřena v roce 1904. Je nejrozšířenější sítí metra na světě, má 368 kilometrů tratí. Denně přepraví přes šest milionů cestujících.

Cindy Martinezová, která pravidelně čeká na svůj spoj ve stanici Herald Square, se vůbec nediví, že se tento dopravní uzel umístil na druhém místě mezi nejvíce zapáchajícími. Také zde jsou podle ní cítit odpadky a spodní vody. "Jeden z výtahů ve stanici vypadá, jako by ho někdo používal jako záchod," řekla v anketě deníku.

Krysy žijí ve více než stoletém newyorském metru již desetiletí. Pohled na to, jak pobíhají mezi kolejemi ve stanicích, není ničím výjimečným. Město se sice hlodavců snaží zbavit, moc se mu to ale nedaří. Podle nedávné studie newyorské radnice přitom krysy žijí zejména ve zdech stanic a živí se odpadky po cestujících.

Autoři: ,

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...