Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvyšší pokuta letošního léta: 9 tisíc korun pro řidiče čtyřkolky

Magazín

  12:02
TRUTNOV - Jízda čtyřkolky pod Mužským byla v Českém ráji během letošní letní sezony nejvýše pokutovaným přestupkem proti zákonu na ochranu přírody. Na cestu, kam motorová vozidla nesmějí, vjel mladý řidič. Jako spolujezdkyni vezl dívku. Ve správním řízení dostal pokutu 9000 korun.

Čtyřkolka foto: Reprofoto

ČTK to dnes řekl profesionální strážce přírody ze Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj Petr Kořínek.

"Kdybychom ho přistihli mimo cestu na louce, dostal by mnohem vyšší pokutu - pravděpodobně několik desítek tisíc korun. Maximum je 100.000 korun," dodal Kořínek. Pod Mužským šlo letos už o druhý přestupek, jehož se dopustil jezdec na čtyřkolce. Prvního tam chytili na začátku jara policisté. Také on obdržel pokutu 9000 korun.

Čtyřkolkáři a motorkáři ničí na loukách a v lesích rostliny, ruší zvířata, rozrývají půdu a poškozují pískovcové plotny i horniny v krasových lokalitách.

V Českém ráji působí kromě profesionálního strážce přírody Kořínka ještě 20 dobrovolných strážců. Letos v létě udělili za přestupky na místě přes 20 blokových pokut - o něco méně než v minulém roce. Podle Kořínka ubyly pokuty i proto, že do Českého ráje dorazilo méně návštěvníků než v minulé letní rekreační sezoně. Strážci dávají většinou pokuty kolem 500 korun. Pachatelé přestupků většinou tábořili na zakázaných místech nebo na ně vjížděli se svými auty. Pokutu 200 korun dostali pořadatelé malého orientačního závodu pro děti. Konal se na turistické cestě bez souhlasu správy chráněné oblasti. Bloková pokuta na místě přestupku může jít až do výše 1000 korun. "Některé závažné přestupky předali strážci do správního řízení. Jejich vyšetřování ale ještě neskončilo," uvedl Kořínek.

Za celý rok 2008 padly v Českém ráji pokuty za 158 přestupků. Loni skončilo ve správním řízení 26 přestupků a správa chráněné oblasti za ně udělila pokuty přes 53.000 korun. Strážci přírody udělili loni přímo na místě přestupků blokové pokuty za 64.300 korun a potrestali 132 pachatelů.

"V Českém ráji mají strážci přírody kvůli vysoké návštěvnosti mnohem více práce než v jiných tuzemských chráněných krajinných oblastech," uvedl Kořínek. Do Českého ráje přijíždělo v uplynulých rocích kolem jednoho milionu rekreantů. Nejvíce přestupků trestají strážci v Příhrazských skalách, v Klokočských skalách a na Hruboskalsku.

V Českém ráji leží kromě Hruboskalska, Prachovských skal a Příhrazských skal ještě dalších osm skalních měst. Krajinu v okolí Turnova, Mnichova Hradiště a Jičína zdobí 40 rybníků s důležitými hnízdišti vzácných ptáků.

Chráněná krajinná oblast Český ráj se rozkládá na více než 180 kilometrech čtverečních a žije tam zhruba 80 druhů chráněných živočichů a bezmála 50 druhů chráněných rostlin. Nachází se tam dvě národní přírodní památky a 11 přírodních rezervací.

Miloslav Lubas snm

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat