Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejvyšší pokuta letošního léta: 9 tisíc korun pro řidiče čtyřkolky

Čtyřkolka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřkolka | foto: Reprofoto

TRUTNOV Jízda čtyřkolky pod Mužským byla v Českém ráji během letošní letní sezony nejvýše pokutovaným přestupkem proti zákonu na ochranu přírody. Na cestu, kam motorová vozidla nesmějí, vjel mladý řidič. Jako spolujezdkyni vezl dívku. Ve správním řízení dostal pokutu 9000 korun.

ČTK to dnes řekl profesionální strážce přírody ze Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj Petr Kořínek.

"Kdybychom ho přistihli mimo cestu na louce, dostal by mnohem vyšší pokutu - pravděpodobně několik desítek tisíc korun. Maximum je 100.000 korun," dodal Kořínek. Pod Mužským šlo letos už o druhý přestupek, jehož se dopustil jezdec na čtyřkolce. Prvního tam chytili na začátku jara policisté. Také on obdržel pokutu 9000 korun.

Čtyřkolkáři a motorkáři ničí na loukách a v lesích rostliny, ruší zvířata, rozrývají půdu a poškozují pískovcové plotny i horniny v krasových lokalitách.

V Českém ráji působí kromě profesionálního strážce přírody Kořínka ještě 20 dobrovolných strážců. Letos v létě udělili za přestupky na místě přes 20 blokových pokut - o něco méně než v minulém roce. Podle Kořínka ubyly pokuty i proto, že do Českého ráje dorazilo méně návštěvníků než v minulé letní rekreační sezoně. Strážci dávají většinou pokuty kolem 500 korun. Pachatelé přestupků většinou tábořili na zakázaných místech nebo na ně vjížděli se svými auty. Pokutu 200 korun dostali pořadatelé malého orientačního závodu pro děti. Konal se na turistické cestě bez souhlasu správy chráněné oblasti. Bloková pokuta na místě přestupku může jít až do výše 1000 korun. "Některé závažné přestupky předali strážci do správního řízení. Jejich vyšetřování ale ještě neskončilo," uvedl Kořínek.

Za celý rok 2008 padly v Českém ráji pokuty za 158 přestupků. Loni skončilo ve správním řízení 26 přestupků a správa chráněné oblasti za ně udělila pokuty přes 53.000 korun. Strážci přírody udělili loni přímo na místě přestupků blokové pokuty za 64.300 korun a potrestali 132 pachatelů.

"V Českém ráji mají strážci přírody kvůli vysoké návštěvnosti mnohem více práce než v jiných tuzemských chráněných krajinných oblastech," uvedl Kořínek. Do Českého ráje přijíždělo v uplynulých rocích kolem jednoho milionu rekreantů. Nejvíce přestupků trestají strážci v Příhrazských skalách, v Klokočských skalách a na Hruboskalsku.

V Českém ráji leží kromě Hruboskalska, Prachovských skal a Příhrazských skal ještě dalších osm skalních měst. Krajinu v okolí Turnova, Mnichova Hradiště a Jičína zdobí 40 rybníků s důležitými hnízdišti vzácných ptáků.

Chráněná krajinná oblast Český ráj se rozkládá na více než 180 kilometrech čtverečních a žije tam zhruba 80 druhů chráněných živočichů a bezmála 50 druhů chráněných rostlin. Nachází se tam dvě národní přírodní památky a 11 přírodních rezervací.

Miloslav Lubas snm

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?