Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nelíbejte žáby. Můžete je tím i zabít

Magazín

  7:00
LOS ANGELES - Ve světě pohádek může polibek změnit žábu v krásného prince. Ve skutečném životě ovšem může dotyk člověka tato zvířata i zabít - a jemu způsobit vážné problémy.

Polibek může uškodit jak člověku, tak žábě. foto: Shutterstock

Duben je v USA národním měsícem žab a ačkoli většina lidí už ví, že když sáhnou na žábu či ropuchu, nenaskáčou jim potom bradavice, málokdo si ale uvědomuje, že žáby mohou přenášet nemoci. Člověka mohou nakazit zárodky tasemnice či salmonelózou, řekl agentuře AP Jeremy Goodman, ředitel Turtle Back Zoo ve městě West Orange v New Jersey. Obojí může způsobit bez okamžité léčby vážné komplikace, dodal.

Na lidských rukou se přirozeně vyskytuji soli a mazy, které mohou podráždit žabí kůži, a proto jim sahání na ně holýma, suchýma rukama může způsobit vážné problémy a dokonce i smrt, uvedl Devin Edmonds, autor nové příručky Frogs and Toads, jež je určena těm, kdo si jako domácího mazlíčka chtějí pořídit právě žábu nebo ropuchu.

Cvrčka sní z ruky
Protože jakkoli to může někomu připadat divné, žáby mohou pro někoho být tím pravým druhem zvířecího domácího společníka. Neposkytují sice ten druh radosti a interakce jako pes, kočka nebo papoušek, ale kdo má rád akvária, ten bude mít pravděpodobně rád i žáby a ropuchy, řekl Edmonds.

"Maximum interakce, jaké může žába patrně dosáhnout se svým majitelem, je, že sní cvrčka podaného z jeho ruky," dodal Edmonds z Madagaskaru, kde momentálně pracuje na záchranném projektu ohrožených obojživelníků.

Žába - ilustrační foto.

"Všechny ropuchy jsou žáby, ale ne všechny žáby jsou ropuchy," vysvětluje jeho kniha mimo jiné. Existují žáby dost velké, aby dokázaly jíst hady a ptáky, a dost malé, aby se "schovaly za zrnkem rýže".

Dívat se, nesahat
"Jsou to mazlíčci na dívání, ale ne na dotýkání. Chovat je v zajetí nabízí možnost nahlédnout do života a chování zvířete, které byste jinak nikdy nepoznali," uvádí Edwards. Mnohé z nejběžnějších druhů jsou překvapivě barevné a dokážou snadno soupeřit s průměrnými tropickými rybkami v akváriu, dodal.

Některé odolnější druhy žab jako je ropucha obrovská (Bufo marinus) nebo Rosnice siná (Litoria caerulea) zvládnou krátké podržení v ruce, ale vždycky je dobré si předtím ruce namočit, použít vlhkou rybářskou síť nebo malou přepravku, anebo si navléknout navlhčené gumové rukavice, radí Edmonds.

Žáby a ropuchy začínají život jako pulci. "Jejich kůže je propustná, mohou přes ni dýchat i pít," říká. Vlhkost kůže zajišťují slizové váčky. U některých druhů váčky obsahují i obranný jed.

Žába z počítačové hry
"Kuňka východní (Bombina orientalis) je možná jedním z nejlépe vyhovujících druhů žáby pro chov v zajetí," doporučuje Edmonds, protože tyhle žabky jsou podle něj denní, aktivní, barevné, odolné a jejich chování je velmi zajímavé. "Také žáby rodu pablatnice (Megophrys) jsou zábavné a jsou skvělé jako první žabí druh, když člověk začíná," dodal. "Jsou to draví lovci a stavění v zásadě jako velká tlamka s očima usazená na půdě pralesa, která čeká, až půjde kolem nějaká kořist." Existuje i jasně žlutá varianta, které se často říká "pac-maní žába", protože se podobá oblíbené postavičce ze stejnojmenné počítačové hry.

"Jednu jsem dostal, když mi bylo jedenáct let a teď, o skoro 16 let později, je pořád ještě naživu a slupne červa nebo dva týdně. Je to zajímavý a nezvyklý mazlíček, který ode mě za ty roky vyžadoval jen minimum práce a péče," dodal Edmonds.

Ve volné přírodě se žáby jen zřídka dožívají více než pár let. Ale v zajetí mohou přežít psa i kočku. Podle Edmondse rekord pro žábu v zajetí drží drápatky vodní (Xenopus laevis) dožívající se více než 20 let a americká ropucha obecná (Bufo americanus), která se v zajetí dožila až 36 let.

Autor:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?