Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemá ruce ani nohy, přesto Francouz pokořil kanál La Manche

Magazín

  11:57
CAP GRIZ NEZ - Dvaačtyřicetiletý Francouz Philippe Croizon, který po amputaci nemá horní ani dolní končetiny, přeplaval kanál La Manche. S pomocí ploutví připevněných na protézách urazil trasu dlouhou zhruba 34 kilometrů přibližně za čtrnáct a půl hodiny.

Bezruký plavec Phillipe Croizon foto: Reprofoto

"Bolelo mě celé tělo, ale ani na okamžik jsem nepřestal myslet na to, že to dokážu," řekl BBC Croizon, který se na tento pokus připravoval dva roky.

Na plavbu se vydal v sobotu před sedmou hodinou ráno místního času z anglického Folkestonu a v noci dorazil na mys Gris Nez, kde se před deseti dny radovala z překonání Lamanšského průlivu i šestnáctiletá česká plavkyně Lenka Štěrbová.

Croizon počítal s tím, že by mohl v moři strávit až 24 hodin, ale nakonec zvládl plavbu mnohem rychleji. Podle svého otce měl výborné povětrnostní podmínky a chvíli ho doprovázeli tři delfíny, což je "dobré znamení".

O ruce i nohy přišel Croizon před šestnácti lety. Když se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho elektrický proud a tělem mu projelo 20 000 voltů.

"Měl jsem pak dvě možnosti, umřít nebo žít. Rozhodl jsem se, že ve svém životě všechno změním," uvedl Croizon, který při plavání používá šnorchl a potápěčské brýle. Na překonání La Manche trénoval 35 hodin týdně, v jeho úsilí ho podpořila řada známých francouzských osobností včetně prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat