Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němce pobouřila reality show, v níž teenagerům půjčují děti

Magazín

  15:15
BERLÍN - Dospělým na zkoušku, takový název nese nová reality show vysílaná v Německu. O co jde? Čtyři dvojice mladých lidí ve věku od 16 do 19 let se mají starat o vypůjčená nemluvňata. Pořad se setkal s převážně odsuzujícími reakcemi.

Dítě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

První dva díly televizního experimentu s názvem Erwachsen auf Probe (Dospělým na zkoušku) ve středu večer vysílala soukromá stanice RTL. Podle serveru magazínu Stern premiéru sledovaly tři miliony lidí.

Žádná z dosavadních soutěžních a reality show vysílaných v Německu nevyvolala tak kontroverzní reakce jako právě pořad Dospělým na zkoušku, který bývá řazen do žánru "doku soap" kombinujícím prvky inscenovaného dokumentu a mýdlové opery bez předem daného scénáře. Podobným typem pořadu je například v Česku známá Výměna manželek.

Na 60 spolků a organizací na ochranu dětí se v Německu marně pokoušelo prosadit zákaz nové show, mimo jiné kvůli podezření na zneužívání dětí. Příslušné správní soudy v Kolíně nad Rýnem a Hannoveru však žaloby zamítly.

Jeden z párů zalehl plastové dítě
Ve středeční premiéře miliony diváků přihlížely tomu, jak si jednotlivé páry hrající si na rodiče nastěhovaly do poskytnutých vilek, v nichž mají čtyři týdny předvádět, jak se dokážou vypořádat s běžnými rodičovskými povinnostmi.

Páry v reality show předvádějí, jak se dokážou vypořádat s běžnými rodičovskými

Mladiství museli prokázat, že umí vybavit dětský pokoj a najít si práci. Dívky hrály těhotné s falešným břichem a navštívily poradnu pro budoucí matky. Zpočátku se ještě hrálo s panenkami se zabudovaným čipem, přičemž sedmnáctiletému Elvirovi a jeho osmnáctileté přítelkyni Nadine se během spánku podařilo jejich plastové děťátko zalehnout. Až na konci prvního dílu se páry poznaly se svěřenými miminky, o něž se budou naostro starat od příštího dílu, který bude RTL opět vysílat ve středu večer.

Rodiče půjčují televizi své děti
Svého desetiměsíčního syna do pořadu zapůjčila například Katrin B. "Mnoho párů má děti příliš brzy a vůbec si neuvědomují, jak těžké je být rodiči. ořad je podle mě dobrou cestou, jak mnoha mladým lidem otevřít oči," řekla matka Bildu.

Její syn prý byl po celou dobu natáčení v bezpečí, měla k němu kdykoli přístup a v noci spával u ní. Finanční odměnu prý skuteční rodiče nedostali, pouze náhradu souvisejících výloh.

Německo má s nejrůznějšími televizními reality show a soutěžními pořady bohaté zkušenosti. Tentokrát ale rodiče propůjčují televizní zábavě několikaměsíční děti, které mohou být vystaveny nepřiměřenému stresu, aniž by se mohly bránit.

Výchovný účinek?
RTL svůj nový pořad pokládá za příspěvek k tomu, aby si mladí lidé osvojili schopnosti potřebné k založení rodiny. Zvláště když se stále častěji vyskytují případy těhotenství mladistvých dívek a teenagerů, kteří chtějí mít dítě. Podobný formát navíc běžel v roce 2007 v britské veřejnoprávní televizi BBC, a počáteční kritika tam brzy utichla, argumentuje RTL.

Kritikové jsou však přesvědčeni, že televizi jde právě v době krize výlučně o vysoké kvóty sledovanosti, které jí mají udržet zadavatele reklam.

Ani soukromé televize v Německu nemohou sázet výlučně na komerci a jejich program musí brát v potaz společenskou odpovědnost médií. "RTL by neměla děti, které potřebují společenskou ochranu tak naléhavě jako nikdo jiný, takto veřejně vystavovat a využívat k zábavě a ani rodiče by neměli své děti prodávat televizi," napsal deník Süddeutsche Zeitung. Jediným prostředkem, jak soukromou televizi opět alespoň trochu přimět k rozumu, je podle něj hospodářský tlak. "Nebo se o to postarají sami diváci - dálkovým ovládačem," uzavírá prestižní list.

Přes mediální rozruch byla sledovanost prvních dvou dílů pořadu ve středu večer spíše průměrná. Dívaly se na něj tři miliony diváků, což odpovídá 10,7 procentu televizní populace. V cílové skupině diváků ve věku 14 až 49 let byla sledovanost lehce nadprůměrná: 19,1 procenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!