Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Němci v. Mein Kampf

„Mohu vás ujistit, že se ta kniha bude prodávat jako senzace,“ prohlásil německý historik Horst Möller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Mohu vás ujistit, že se ta kniha bude prodávat jako senzace,“ prohlásil německý historik Horst Möller. | foto:  Šimon, Lidové noviny

BERLÍN/PRAHA V Německu se rozhořela debata o tom zda a případně kdy vydat knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf. Od konce druhé světové války v Německu kniha ještě nevyšla. Vlastníkem autorských práv je totiž spolková země Bavorsko, která nové vydání odmítá. Práva však vyprší v roce 2015 a poté bude moci knihu v Německu vydat kdokoli.

Historik Horst Möller nyní usiluje o to, aby vyšla co nejdříve. Varuje, že čím déle se bude vydání této základní knihy nacismu v Německu odkládat, tím větší senzací se později stane. Proti tomu se však postavily židovské organizace. Varují, že pokud kniha vyjde příliš brzy, může se to dotkonut lidí, kteří přežili holokaust. Její vydání by podle nich také mohlo mít negativní vliv na obraz Německa ve světě.

V Mein Kampf Hitler shrnul svoje radikální antisemitské názory a načrtl svou vizi ovládnutí východní Evropy.

První část knihy napsal Adolf Hitler v době pobytu ve vězení, kam byl odsouzen za svoji účast na tzv. mnichovském puči.

Mein Kampf poprvé vyšel v roce 1925. Poté, co v roce 1933 nacisté vyhráli volby a Hitler se stal říšským kancléřem, se kniha stala bestsellerem. Knihu dostávali novomanželé, ve školách bylo její čtení povinné.

Historici knihu považují za cenný historický dokument. Přestože vyšla v překladu v několika jazycích a zemích (včetně Česka a například i Izraele) a je možné si ji stáhnout i z internetu, v Německu si nyní její výtisk mohou pořídit pouze lidé, kteří prokážou, že jej potřebují pro akademické účely.

Podle Horsta Möllera, ředitele Mnichovského ústavu pro soudobou historii, je tento postup riskantní. „Mohu vás ujistit, že se ta kniha bude prodávat jako senzace,“ řekl Möller agentuře Reuters.

S popisky a vysvětlivkami
Möller tvrdí, že současný zákaz vydávání Mein Kampf vytváří kolem knihy nebezpečnou mystiku a přeje si, aby Bavorsko povolilo publikování verze, která by vyšla opatřena popisky a vysvětlivkami. To by podle něj zabránilo přehnanému skupování knihy, až začne vycházet v roce 2015.

S tím však nesouhlasí Salomon Korn z Ústřední rady Židů v Německu. „Já si myslím, že dotiskovat tu knihu je špatné rozhodnutí. Může dojít k nepochopení toho, proč se Německo účastní vydávání tak symbolické knihy,“ řekl Korn. Obává se rovněž, že lidí, kteří přežili druhou světovou válku, by se mohlo dotknout vydání díla, kde Hitler vybízí k nenávisti k Židům.

Náklad knihy dosáhl mezi lety 1933-43 deseti milionů výtisků. Bavorský badatel Klaus-Dieter Dubon zjistil, že Hitler, kterého finanční úřad vedl jako „spisovatele“, vydělal v roce 1933 prodejem knihy 1,232 milionu říšských marek. Z tohoto příjmu však nezaplatil daně a nebýt toho, že se stal kancléřem, měl velkou šanci skončit ve vězení za daňové úniky.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...