Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ukázalo se, že Němců je méně. Musí se přepočítat ekonomické indikátory

Lidé, Evropané (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé, Evropané (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Podle sčítání lidu z roku 2011 má Německo 80,2 milionu obyvatel. Němců je tak méně než dlouhodobě uváděných zhruba 82 milionů. Výsledky sčítání dnes zveřejnil Spolkový statistický úřad. Pokles počtu obyvatel bude mít negativní dopady na příjmy některých měst a obcí, které doposud vykazovaly více občanů, než byla skutečnost.

Úřady budou také muset přepočítat důležité ekonomické indikátory, jako je třeba hrubý domácí produkt na hlavu nebo míra nezaměstnanosti. Německo má nejsilnější ekonomiku v EU.

Německo před dvěma lety sčítalo své obyvatele vůbec poprvé od sjednocení v roce 1990. Němečtí statistici dosud používali data získaná při sčítání v roce 1987 v někdejším západním Německu. Poslední údaje týkající se populace bývalé komunistické části státu byly dokonce z roku 1981. V obou případech je statistický úřad pravidelně aktualizoval podle informací ve veřejných registrech, sami jeho pracovníci ale upozorňovali, že tyto údaje už mohou být značně nepřesné.

ČTĚTE TAKÉ:

Tento předpoklad sčítání v roce 2011 potvrdilo. Podle statistického úřadu má Německo o zhruba 1,5 milionu obyvatel méně, než doposud uvádělo. Přesný údaj o počtu obyvatel přitom není důležitý jen do učebnic zeměpisu. Podle toho, kolik tam žije lidí, se přidělují peníze pro jednotlivé spolkové země a obce, nebo se určují obvody při volbách. Některá města tak mohou přijít o tučné příspěvky do svých rozpočtů, jiná si naopak mohou polepšit.

Jak přesně se výsledky sčítání do pokladen regionů a obcí promítnou, ale statistici zatím netuší. "Ještě to neumíme říct. Musí se to nejprve projevit v jednotlivých zákonech, což ale není úkol statistického úřadu," uvedl na tiskové konferenci jeho viceprezident Dieter Sarreither. "Dotkne se to samozřejmě i všech údajů počítaných na hlavu. Všechny naše statistiky podle výsledků sčítání upravíme a hodnoty počítané na hlavu přepočítáme," doplnila vedoucí sčítání Sabine Bechtoldová.

Náměstí Gendarmenmarkt (Berlín), Německo

Berlín má o 180 000 obyvatel méně, než se očekávalo.

Velké odchylky v počtu obyvatel směrem do minusu cenzus odhalil zejména u velkoměst. Například Berlín má téměř o 180.000 obyvatel méně, což představuje více než pětiprocentní úbytek ve srovnání s dosavadními statistikami. Podobně je na tom populace Hamburku, která je ve skutečnosti o 83.000 lidí menší, než si úřady myslely.

Statistici to dávají do souvislosti mimo jiné se zjištěným výrazným poklesem počtu cizinců v Německu. Těch tam podle sčítání žije téměř 6,2 milionu, což je o 1,1 milionu méně, než ukazovaly dosavadní údaje. Právě ve velkých městech se cizinci v Německu usazují nejčastěji; v Berlíně a v Hamburku je jich vůbec nejvíce.

Lidí s německou státní příslušností v zemi žije 74 milionů a skoro pětina obyvatel má přistěhovalecký původ - zhruba 15 milionů. Kromě počtu obyvatel dnes statistici zveřejnili také data k počtu bytů, dosaženému vzdělání v populaci nebo jejímu stáří. V Německu je podle nich například 34.000 registrovaných partnerství osob stejného pohlaví, které vychovávají 5700 dětí. Další údaje získané ze sčítání před dvěma roky chce úřad zveřejnit na začátku roku 2014.

Sčítání v Německu se konalo ve stejný rok jako v sousedním Česku, proběhlo ale podle jiného modelu, než jaký si vyzkoušeli Češi. Ve Spolkové republice se do něj aktivně nezapojili všichni obyvatelé, ale jen asi třetina. Zbylé údaje statistici vyčetli z veřejných registrů. Tento kombinovaný systém Němci zvolili hlavně kvůli tomu, aby ušetřili peníze.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....