Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá „vločkomanie“

Magazín

  8:54
BERLÍN/NORIMBERK - Nová tribuna pro 500 stojících diváků, velké projekční plátno, zvýšení počtu pokladen či záchodů a vytvoření 1500 dodatečných parkovacích míst. To jsou jen některá z mimořádných opatření, která podnikla norimberská zoo před očekávaným i obávaným náporem návštěvníků, kteří se přijdou podívat na osiřelé medvídě jménem Vločka. Čtyřměsíční mládě může od včerejška navštívit u jeho výběhu veřejnost.

Vločka předvedla před zraky novinářů mimo jiné řádění v bazénu. foto: AFP

Vedení zahrady podle prvních zpráv vyšel záměr udržet první nápor návštěvníků v přijatelných mezích. Schválně totiž slavnostní premiéru Vločky před běžnými návštěvníky naplánovalo na dopoledne všedního dne, a tak na tribuně před Vloččiným výběhem v areálu akvaparku zůstávalo několik prázdných míst. Skutečná „vločkomanie“ se má projevit o víkendu, kdy zoo ve druhém největším bavorském městě očekává až 25 tisíc návštěvníků denně.

Vločku ve výběhu sledovaly už v úterý miliony diváků v přímých televizních vstupech. V samotné zoo mohly k jejímu výběhu jen novináři, kterých se tam sešlo přes čtyři stovky. Dovádění více než dvacetikilogramové chundelaté kuličky trvalo více než dvě hodiny a diváci se rozhodně nenudili. Medvědice totiž svůj úkol pobavit zvládá s bravurou. Hned po ránu hupsla do bazénu, proběhla se po výběhu a laškovala s chovatelkami. K potěše všech přítomných předvedla i vděčné číslo s rozvazováním tkaniček jedné z ošetřovatelek.

„Nejen Norimberk, ale celý svět zachvátila horečka kolem Vločky,“ zdůraznil v úterý místostarosta Norimberku Horst Förther na úterní tiskové konferenci před vypuštěním Vločky do výběhu. Na 430 novinářů z celého světa nebylo nutné o tom přesvědčovat. Ještě před pár měsíci přitom vedení norimberské zoo slibovalo, že z Vločky nebude marketingový prostředek, jakým se stal její o rok starší kolega Knut z Berlína.

Jde jenom o peníze
Šílenství okolo Vločky je trnem v oku ochráncům zvířat, kteří tvrdí, že stejně jako Knuta, přehnaná pozornost Vločku zkazí. „Knut teď vypadá jako psychopat, je nespolečenský a osamělý, stejný osud potká i Vločku,“ řekl deníku The Guardian ochranář zvířat Jürgen Ortmüller. Oznámil, že nyní spolupracuje s právníkem Ralfem Bossim, který bude u soudu Vločku zastupovat. Chystají se žalovat norimberskou zoo za porušení zákona na ochranu zvířat, který přikazuje, aby se zvířata v zajetí chovala v podobných podmínkách, ve kterých žijí v přírodě. Ortmüller také kritizuje tvrzení ředitele zoo Daga Enckeho, že prostřednictvím Vloččiny popularity vysvětlí lidem nebezpečí, které pro lední medvědy představuje globální oteplování. Ochranář se domnívá, že za medializací Vločky jsou pouze peníze, které přibudou do městské kasy.

Vločka se zatím klidně hřeje na výsluní slávy. Stala se maskotem Norimberku, její portrét zdobí trička, hrnky i puzzle. Má také vlastní webovou stránku. Plakáty s její fotografií konstatují neúprosnou skutečnost: „Knut byl včera.“

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!