3. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Německo obchází samaritán, rozdává peníze

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

V severoněmeckém Braunschweigu se hledá neznámý dobrodinec, který od loňského listopadu potřebným tajně rozdal 190 tisíc eur (4,7 milionu korun). Ví se o něm podle německých médií zatím jenom to, že jde o čtenáře místního deníku Braunschweiger Zeitung.

Obdarovává totiž lidi a instituce, o jejichž tíživé situaci tyto noviny píšou. Neznámý dárce naposledy před půldruhým týdnem obdaroval hospic. "Už jsem měl volno, když mi zavolali, že jedna stážistka našla pod rohožkou obálku s 10.000 eury," řekl internetovému portálu taz.de Michael Knobel, vedoucí hospice U vysoké brány. V obálce byl i článek z novin Braunschweiger Zeitung o tom, že nadace hospice pořádá sbírku.

"Dobrý Samaritán", jak se neznámému dobrodinci přezdívá, obálky nechává v poštovních schránkách, pod rohožkami nebo, jak zjistil jeden farář, ve zpěvníku. Mezi obdarovanými se zatím ocitl třeba muž, který při loupeži přišel o tisíce eur, vývařovna pro chudé nebo postižený chlapec. Peníze pro něj se našly v obálce ve schránce redakce deníku Braunschweiger Zeitung, který den před tím napsal článek o tom, jak vypadá všední den rodiny tohoto kluka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ve městě krouží dohady, kým může záhadný dobrodinec být. Jedni si myslí, že jde o boháče, který nemá dědice, podle jiných za celou charitativní akcí opředenou tajemstvím stojí skupina více lidí. Objevila se také verze, že jde o zločince, kterého tíží svědomí a chce mu tímto způsobem ulevit.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!