Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý důchodce požaduje v Česku rentu. Pomoci může Lisabon

Evropa

  14:05
BRNO - Do řízení o přezkumu lisabonské smlouvy Ústavním soudem chtěl jako vedlejší účastník vstoupit jedenaosmdesátiletý německý důchodce Erich Bachmann. V Česku marně bojuje o příspěvek k důchodu pro rehabilitované politické vězně. Domáhal se rozhodnutí, podle kterého mají občané všech států EU v Česku stejná práva jako Češi. Ústavní soud ale jeho návrh odmítl jako nepřípustný.
Důchodce - ilustrační foto.

Důchodce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Zákon v tomto případě neumožňuje, aby soud někomu přiznal postavení vedlejšího účastníka," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Bachmann, jenž se hlásí k náboženské společnosti Svědků Jehovových, se narodil v Československu v roce 1928 a v zemi zůstal i po roce 1945. "V 60. letech byl třikrát odsouzen za odpírání vojenské služby. Po třetím odsouzení se rozhodl odejít legálně do Německa," řekl jeho advokát Lubomír Müller.

Po roce 1990 se Bachmann dočkal plné rehabilitace a žije střídavě v Česku a v Německu. Momentálně však má pouze německé občanství. Pobírá ale českou penzi a požádal o přiznání příspěvku pro politické vězně. Úřady mu nevyhověly s vysvětlením, že nemá české občanství. Jeho případ nyní řeší Nejvyšší správní soud.

Bachmannovi by podle Müllera v jeho sporu pomohla Charta základních práv EU. Ta je spojena s lisabonskou smlouvou, a proto dosud není plně platná a závazná. Proto chtěl Bachmann vstoupit do řízení před Ústavním soudem.

"Chtěli jsme, aby soud rozhodl, že občané kteréhokoli státu EU mají na území České republiky stejná práva jako občané České republiky, a to nehledě na to, zda lisabonská smlouva je, či není ratifikována," řekl Müller.

Podle advokáta se Bachmannův případ nijak netýká majetkových nároků sudetských Němců a diskutovaného vlivu Charty základních práv EU a lisabonské smlouvy na Benešovy dekrety. "On se nechce zaplétat do politických sporů v ČR, jako svědku Jehovovu a cizímu státnímu příslušníkovi mu to nepřísluší," uvedl Müller.

Ústavní soud lisabonskou smlouvu projedná v úterý. Účastníky řízení jsou kromě navrhovatelů, tedy skupiny senátorů, ještě prezident Václav Klaus, jehož zřejmě zastoupí právník, Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Soud podle Langáška nedostal žádný jiný návrh na přistoupení do řízení.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat