Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Německý důchodce požaduje v Česku rentu. Pomoci může Lisabon

Důchodce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Do řízení o přezkumu lisabonské smlouvy Ústavním soudem chtěl jako vedlejší účastník vstoupit jedenaosmdesátiletý německý důchodce Erich Bachmann. V Česku marně bojuje o příspěvek k důchodu pro rehabilitované politické vězně. Domáhal se rozhodnutí, podle kterého mají občané všech států EU v Česku stejná práva jako Češi. Ústavní soud ale jeho návrh odmítl jako nepřípustný.

"Zákon v tomto případě neumožňuje, aby soud někomu přiznal postavení vedlejšího účastníka," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Bachmann, jenž se hlásí k náboženské společnosti Svědků Jehovových, se narodil v Československu v roce 1928 a v zemi zůstal i po roce 1945. "V 60. letech byl třikrát odsouzen za odpírání vojenské služby. Po třetím odsouzení se rozhodl odejít legálně do Německa," řekl jeho advokát Lubomír Müller.

Po roce 1990 se Bachmann dočkal plné rehabilitace a žije střídavě v Česku a v Německu. Momentálně však má pouze německé občanství. Pobírá ale českou penzi a požádal o přiznání příspěvku pro politické vězně. Úřady mu nevyhověly s vysvětlením, že nemá české občanství. Jeho případ nyní řeší Nejvyšší správní soud.

Bachmannovi by podle Müllera v jeho sporu pomohla Charta základních práv EU. Ta je spojena s lisabonskou smlouvou, a proto dosud není plně platná a závazná. Proto chtěl Bachmann vstoupit do řízení před Ústavním soudem.

"Chtěli jsme, aby soud rozhodl, že občané kteréhokoli státu EU mají na území České republiky stejná práva jako občané České republiky, a to nehledě na to, zda lisabonská smlouva je, či není ratifikována," řekl Müller.

Podle advokáta se Bachmannův případ nijak netýká majetkových nároků sudetských Němců a diskutovaného vlivu Charty základních práv EU a lisabonské smlouvy na Benešovy dekrety. "On se nechce zaplétat do politických sporů v ČR, jako svědku Jehovovu a cizímu státnímu příslušníkovi mu to nepřísluší," uvedl Müller.

Ústavní soud lisabonskou smlouvu projedná v úterý. Účastníky řízení jsou kromě navrhovatelů, tedy skupiny senátorů, ještě prezident Václav Klaus, jehož zřejmě zastoupí právník, Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Soud podle Langáška nedostal žádný jiný návrh na přistoupení do řízení.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?