Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Německý říšský pivovar.‘ Pravicový radikál nabízel v obchodě pivo s neonacistickou symbolikou

Magazín

  19:27
Berlín - Zatímco si Evropa připomíná 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi, mohli si zákazníci v jednom z německých obchodů koupit pivo s cenou i etiketou očividně odkazující na neonacistickou scénu. Kauzu piva nazvaného Deutsches Reichsbräu (Německý říšský pivovar), které v Německu vyvolalo pobouření, nyní podle deníku Die Welt vyšetřuje policie.

V Německu nabízeli pivo s nacistickými znaky a symbolikou čísel (18 = AH, Adolf Hitler, 88 = HH, nacistický pozdrav). foto: Reprofoto/Facebook: Götz Ulrich

Nacistická uniforma se třemi svastikami je retro a módní, hlásal instagramový účet německé armády

Z etikety, která odkazuje na krajně pravicový web, vyplývá, že za nabídkou chmelového nápoje stojí muž jménem Tommy Frenck. Toho tajné služby označují za krajně pravicového radikála. Etiketě vedle názvu dominuje orlice podobná té nacistické, která ale místo hákového kříže nese kříž železný, což je tradiční německý vojenský znak.

Na neonacistické prostředí odkazovala i cena, kdy se za přepravku účtovalo 18,88 eura (477 korun). V neonacistické symbolice odkazuje podle pořadí písmen v abecedě číslo 18 (AH) na jméno na nacistického vůdce Adolfa Hitlera a 88 (HH) na nacistický pozdrav Heil Hitler.

Kontroverzní pivo.

Kontroverzní pivo bylo možné od počátku roku zakoupit na webu a později také v jednom z obchodů s nápoji v městečku Bad Bibra v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Zatímco v obchodě pivo už dostupné není, lze jej dál pořídit přes internet.

Aukční síň nabídla Hitlerův cylindr a další ‚skvosty‘ nacistické éry. Židovský svaz dražbu zkritizoval

Vedení řetězce, do kterého obchod patří, se už od prodeje kontroverzního piva distancovalo. Jednalo se prý jen o rozhodnutí člověka, který pobočku provozoval jako franšízu. Řetězec s ním nicméně podle médií rozvázal spolupráci.

V Německu nabízeli pivo s nacistickými znaky a symbolikou čísel (18 = AH, Adolf Hitler, 88 = HH, nacistický pozdrav).

Autor: