Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německý senior ukrýval ve sklepě slavný tank Panther. Úřady mu ho zabavily

Magazín

  12:37
KIEL/PRAHA - Vojenský arzenál ze druhé světové války našli němečtí policisté v domě osmasedmdesátiletého muže z města Heikendorf nedaleko Kielu v severním Německu. Senior měl doma několik válečných zbraní včetně německého 45tunového tanku Panther, torpéda a protiletadlového děla.

Vyřazený tank Panther v Kolíně nad Rýnem koncem 2. světové války. foto: Wikimedia

Policisté dům prohledali poté, co je v rámci obecného ohrožení povolali berlínští prokurátoři. Ti v Heikendorfu před několika týdny vyšetřovali případ nalezení ukradených uměleckých děl z nacistické éry.

Policii a vojákům trvalo několik hodin, než tank z garáže v suterénu domu odklidili. Pomalý proces se neobešel bez velkého zájmu přihlížejících zvědavců, napsal to server Spiegel.de.

¨

Kielský prokurátor Birgit Hess informoval, že „sběratele“ budou vyšetřovat za možné porušení německých zákonů o válečných zbraních. Jeho identitu nezveřejnili s ohledem na ochranu osobních údajů.

Podle seniorova advokáta Petera Gramsche prošel tank i ostatní nalezené zbraně řádnou registrací a odzbrojením, jsou tedy nefunkční. Za muže se postavil také starosta Kielu Alexander Orth, který prohlásil, že tank nevyjížděl na veřejnost. „Naposledy projel městem během sněhové kalamity v roce 1978, kdy pomáhal odklízet sníh,“ řekl. „Někteří lidé mějí rádi parní vlaky, jiní tanky,“ glosoval celý případ.

Německý tank Pzkw V Panther

Vyráběl se v letech 1942-1945. Panther představoval německou reakci na ruský tank T-34. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70. Stroj byl zaveden do výzbroje překotně a trpěl konstrukčními nedostatky: hlavně v počátku jej sužovaly požáry motorů a časté poruchy pohonu pásů. Německá armáda proto Panthery na delší vzdálenosti přepravovala po železnici, kdežto sovětské stroje byly schopné operovat po vlastní ose. Pro spojenecké tankisty přestavovaly Panthery obávaného protivníka.


Autor: