Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý umělec přetváří zvuky silnic v meditativní symfonie

Magazín

  9:06
BERLÍN - Německý muzikant, který je na turné po největších městech své domoviny, využívá zvuky silničního provozu k tomu, aby z nich za pomoci osmi speciálně vyrobených nástrojů vytvářel hudbu. Uvedla to dnes agentura DPA.

Požadují zastavení křižovatky na Malovance. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Florian Tuercke chce svým projektem "Urban Audio" zkoumat hudební a kompoziční možnosti, které nabízí doprava v centrech měst.

Vozidla projíždějící okolo nástrojů ve tvaru velkých žlutých koulí, které umělec na čas postaví k frekventovaným křižovatkám, způsobí uvnitř hudebních těles vibrace strun, jejichž zvuk je zaznamenán a později "mixován" v mobilním nahrávacím studiu.

Řidiči vytvářejí specifické symfonie," říká třiatřicetiletý hudebník. "Ve skladbách je možné slyšet rozdíly mezi městy - někde jsou řidiči agresivnější a více houkají, ale jinde řídí spíše potichu."

Kolemjdoucí mají možnost si hudbu poslechnout ze sluchátek napojených ke zvláštním nástrojům. Jejich reakce prý jsou převážně pozitivní.

"Většina lidí nemůže uvěřit, že doprava může být zdrojem tak meditativní hudby. Přijde jim to velice uklidňující," říká Tuercke, který by rád vydal CD s nahrávkami ze všech měst, kterými projede, než turné v Berlíně 3. října ukončí.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat