23. září 2010 9:06 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Německý umělec přetváří zvuky silnic v meditativní symfonie

Ekologové bojují proti přetížené dopravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologové bojují proti přetížené dopravě. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN Německý muzikant, který je na turné po největších městech své domoviny, využívá zvuky silničního provozu k tomu, aby z nich za pomoci osmi speciálně vyrobených nástrojů vytvářel hudbu. Uvedla to dnes agentura DPA.

Florian Tuercke chce svým projektem "Urban Audio" zkoumat hudební a kompoziční možnosti, které nabízí doprava v centrech měst.

Vozidla projíždějící okolo nástrojů ve tvaru velkých žlutých koulí, které umělec na čas postaví k frekventovaným křižovatkám, způsobí uvnitř hudebních těles vibrace strun, jejichž zvuk je zaznamenán a později "mixován" v mobilním nahrávacím studiu.

Řidiči vytvářejí specifické symfonie," říká třiatřicetiletý hudebník. "Ve skladbách je možné slyšet rozdíly mezi městy - někde jsou řidiči agresivnější a více houkají, ale jinde řídí spíše potichu."

Kolemjdoucí mají možnost si hudbu poslechnout ze sluchátek napojených ke zvláštním nástrojům. Jejich reakce prý jsou převážně pozitivní.

"Většina lidí nemůže uvěřit, že doprava může být zdrojem tak meditativní hudby. Přijde jim to velice uklidňující," říká Tuercke, který by rád vydal CD s nahrávkami ze všech měst, kterými projede, než turné v Berlíně 3. října ukončí.

Lidovky.cz, ČTK