Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý umělec přetváří zvuky silnic v meditativní symfonie

Magazín

  9:06
BERLÍN - Německý muzikant, který je na turné po největších městech své domoviny, využívá zvuky silničního provozu k tomu, aby z nich za pomoci osmi speciálně vyrobených nástrojů vytvářel hudbu. Uvedla to dnes agentura DPA.

Požadují zastavení křižovatky na Malovance. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Florian Tuercke chce svým projektem "Urban Audio" zkoumat hudební a kompoziční možnosti, které nabízí doprava v centrech měst.

Vozidla projíždějící okolo nástrojů ve tvaru velkých žlutých koulí, které umělec na čas postaví k frekventovaným křižovatkám, způsobí uvnitř hudebních těles vibrace strun, jejichž zvuk je zaznamenán a později "mixován" v mobilním nahrávacím studiu.

Řidiči vytvářejí specifické symfonie," říká třiatřicetiletý hudebník. "Ve skladbách je možné slyšet rozdíly mezi městy - někde jsou řidiči agresivnější a více houkají, ale jinde řídí spíše potichu."

Kolemjdoucí mají možnost si hudbu poslechnout ze sluchátek napojených ke zvláštním nástrojům. Jejich reakce prý jsou převážně pozitivní.

"Většina lidí nemůže uvěřit, že doprava může být zdrojem tak meditativní hudby. Přijde jim to velice uklidňující," říká Tuercke, který by rád vydal CD s nahrávkami ze všech měst, kterými projede, než turné v Berlíně 3. října ukončí.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat