Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neobvyklá adopce: pavián dělá matku kombě

Magazín

  7:00
Opuštěná komba ušatá a pavián babuin uzavřeli nečekané spojenectví v útulku pro opuštěná zvířata v keňském Nairobi.

Šestiměsíční samice paviána se stará o asi tři měsíce mladší kombu ušatou

Šestiměsíční samice paviána se tu stará o asi tři měsíce mladší kombu poté, co obě mláďata opustili jejich rodiče. Odborníci tvrdí, že vztah mezi těmito druhy je vzácností, napsala agentura AP.

Podle Charlese Musyokiho ze správy keňských národních parků (KWS) oba primáti, pocházející každý z jiné části Keni, našli jeden druhého, aby se vypořádali s novým prostředím v útulku.

"Toto je situace, kdy dva jedinci... potřebují takové pouto, aby v nepřítomnosti rodičů a skupiny přežily. Proto, když se vyskytnou v takové situaci, mají tendenci družit se a vytvářet přátelství," řekl Musyoki podle agentury AP. Ve volné přírodě by mezi nimi podobný vztah zřejmě nevznikl: paviáni totiž spí v noci, kdy ožívají komby. Až oba povyrostou, budou podle něj muset být odděleni.

Případy adopcí a překvapivých spojenectví mezi různými živočišnými druhy jsou podle odborníků vzácností. V Keni bylo nicméně zaznamenáno několik podobných aliancí. V roce 2002 tu lvice adoptovala a vychovala mladého přímorožce - druh velké antilopy, kterou tyto šelmy jindy mívají k večeři.

O dva roky později želva Mzee adoptovala hroší miminko Owena poté, co ho cunami odnesla od rodičů. Pozoruhodný páreček 130leté želvy a dvouletého hrošíka se stal senzací na internetu.

Autor:
Témata: Nairobi, Keňa

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!