Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neobvyklý nález. Jeskyňáři objevili v Moravském krasu novou jeskynní chodbu

Magazín

  5:00
BRNO - Jeskyňáři objevili v jeskyni Matalova Vymodlená v Moravském krasu novou chodbu. Má kolem devíti metrů, řekl v neděli speleolog Michal Šenkýř. Podle něj navazuje na stometrovou chodbu, kterou skupina speleologů vybudovala v jeskyni za čtyři roky. Objevení neznámých chodeb v Moravském krasu není obvyklé, dodal Šenkýř.

Moravský kras. foto: CzechTourism

Býčí skála se letos stala největším zimovištěm netopýrů v krasu

Budovaná chodba v jeskyni Matalova Vymodlená se nazývá Ztracená. „Jeskyně má asi 350 metrů a chodba má 100 metrů. Budujeme ji asi čtyři roky. Teď jsme se ale prokopali do nové chodby, která má dalších devět metrů,“ uvedl Šenkýř.

Podle něj nalezená chodba pokračuje nadále v rovině budované chodby. „Akorát se zvedá strop. V Moravském krasu se příliš často nestává, že jsou tu nové objevy. Už je totiž moc prozkoumaný,“ poznamenal odborník.

Česká speleologická společnost základní organizace 620 Moravský kras má kolem 20 členů. Šenkýř je jejím předsedou. Cílem organizace je objevování, průzkum, výzkum a dokumentace krasových jevů. V současnosti provádí výzkum ve dvou jeskyních, kromě Matalovy Vymodlené, která je v Hradském žlebu, také v sondě Elfí domeček, který leží na Macočsko-kateřinské náhorní rovině. Šenkýř uvedl, že vybudovaná chodba slouží pouze k průzkumným účelům, nikoliv pro turisty.

Jeskyně v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras loni navštívilo přes 377 tisíc návštěvníků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!