Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neobvyklý výlov v Brně: potápěči hledali golfové míčky

Magazín

  14:15
BRNO - Proč bývá golf považován za drahý sport? Protože golfisté spoustu míčků utopí v jezírkách na golfových hřištích. Alespoň se takové myšlence po dnešku smějí brněnští potápěči, kteří si vyzkoušeli ponor do některých ze šestnácti nádrží na hřišti Kaskáda u Brna. Dna některých nádrží jsou míčky přímo posetá a oni se nabídli je vysbírat.

Potápěči vylovili stovky golfových míčků foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

"Nebudeme je počítat, ale vážit," prohlásil Pavel Kypr z golfového areálu Kaskáda. Asi tušil, kolik míčků za uplynulé roky na dně skončilo. Potápěči jich vytáhli na 10 300 o celkové hmotnosti téměř půl tuny. A LN byly u lovu přímo na dně.

Jezírka v golfovém areálu mají maximálně čtyři metry hloubky a naštěstí jako by jejich stavitelé na výlovy míčků mysleli - dna kryje plastová fólie. I tak je ale vrstva bahna a kalu na dně dost vysoká. Za téměř nulové viditelnosti přesto redaktor LN za hodinu vytáhl pět plných tašek. Tedy řádově stovky míčků, které by stály tisíce korun.
Potápěči přitom pracovali za plného provozu hřiště, takže další míčky létaly i nad jejich hlavami. Hráči se jen divili netradičnímu zpestření. "Teď jsem tam jeden odpálil," smál se.

Potápěči vylovili stovky golfových míčků

"První polovinu ponoru jsem míčky hledala zrakem. Pak už jen po hmatu, jak se kal zvířil. Teď chápu, jak je to s policejními potápěči, když hledají někde na dně nějaký doličný předmět," svěřila se s úsměvem Hana Kosevová z brněnského klubu Direct Ocean. Kal se rychle zvířil, takže příliš ryb, které v golfovém areálu také žijí, pod vodou vidět nebylo. Ale co neudělají tři desítky fandů dění pod vodou pro svou zábavu. "Taky jsi narazil na trubku, kterou z největšího z jezírek nabírají vodu k zalévání areálu?" svěřovali si své dojmy.

Největším snem přítomných potápěčů ale bylo vytáhnout golfové hole, které na dně jednoho z jezírek jsou. "Rozzuřený hráč jimi mrštil. Myslel, že jen přehodí jezírko, ale trefil se do dalšího," líčí místní. A tak každá větev byla důvodem k radosti, ale jen krátce, než podrobnější prohlídka prozradila, že skutečně není tou kýženou golfovou holí.

Potápěči vylovili stovky golfových míčků

Zaměstnanci jen upozorňovali, že na dně nebyly jen tradiční bílé, ale i oranžové či zářivě žluté míčky. "Ten stojí i víc než stovku," radovali se. Vylovené míčky totiž čeká důkladná koupel a poté poslouží znovu svému účelu, ale i jako cena na soutěžích. A potápěče zase netradiční zápis v jejich deníčcích: moře, lomy či přehrady v nich má kde kdo. Ale golfové hřiště? A to ti nejodvážnější měli na večer slíbenou možnost odpálit si míček. Samozřejmě oděni do potápěčského, v tričku to přece umí každý.

Témata: potápění, Brno, golf, Kypr

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!