Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
12. května 2017 5:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nepohodlný a nefunkční. Elysejský palác prezidenti milují i nenávidí

Elysejský palác | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elysejský palác | foto: www.atkielski.com

PAŘÍŽ Nepohodlný, nefunkční, neforemný - Elysejský palác nemá jen obdivovatele. Někteří z jeho právoplatných obyvatel dokonce život v něm nesnášeli, anebo se ho pokoušeli zkrátit na takové minimum, jak to bylo možné, napsal list Le Figaro, který přináší přehled předchozích obyvatel tohoto sídla francouzských prezidentů, mezi něž nově přibude Emmanuel Macron.

Před nástupem každého nového francouzského prezidenta se objevují tytéž tradiční otázky. Nastěhuje se skutečně do Elysejského paláce? Pokusí se mu vtisknout svůj styl, anebo o něj nebude mít zájem? Obdobné diskuse vyvolal za oceánem nástup Donalda Trumpa do Bílého domu, který se ale zároveň nestal sídlem první dámy a sám Trump střídá pravidelně hned několik svých rezidencí včetně duplexu na Manhattanu či sídla na Floridě, kde přijímá zahraniční představitele.

Zvolený prezident Francie Emmanuel Macron.

První obyvatel z řad prezidentů - Mac Mahon Byť Adolphe Thiers, který byl prezidentem republiky od srpna 1871, v paláci několikrát pobyl, byl to až maršál Mac Mahon, za jehož vlády se Elysejský palác stal definitivní rezidencí prezidenta, a to od září 1874.

Félix Faure tam zemřel V lednu 1895 byl Félix Faure zvolen prezidentem republiky. Svůj sedmiletý mandát ale nedokončil, protože v roce 1899 zemřel v Elysejském paláci pod zlaceným dřevěným obložením Stříbrného salónku. Našli ho tam napůl nahého v náručí milenky. V knize Záhadný pan Hollande, kde prezident vystupuje jako průvodce, naznačuje, že pohovka, na níž Félix Faure vydechl naposledy, je „prokletá“.

Kuchyně Vincenta Auriola Pokud je třeba důkazu, že palác není postaven příliš pohodlně, pak může posloužit prezidentování Vincenta Auriola, který do úřadu nastoupil od ledna 1947. Až tehdy palác získal kuchyni hodnou toho jména. Do té doby se prakticky všechna jídla dovážela zvenčí.

Bernadette Chiraková, jedna z mála nadšenců Ze značného počtu lidí, kteří poznali Elysejský palác zblízka, patřila Bernadette Chiraková k hrstce těch, kdo toto místo skutečně oceňovali. S početnou armádou zaměstnanců, která čítala 840 osob, se postarala, aby prezidentské sídlo zářilo v nejlepším možném světle. Stejně dobré vzpomínky na palác měl například i Valéry Giscard d’Estaing s manželkou.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi.

De Gaulle Pompidouovi ho nesnášeli Generál Charles De Gaulle na Elysejském paláci neoceňoval vůbec nic. Toto místo pokládal za příliš svazující, příliš buržoazní a příliš frivolní. Dal by přednost Invalidovně - a dokonce i Vojenské škole (École militaire) nedaleko ní. Jeho manželka Yvonne si s ním v nepříznivém hodnocení nijak nezadala a řekla například: „Je to neradostný dům se spoustou omezení. Lituji každého, kdo se jako další do tohoto muzea nastěhuje!“ Lepší dojem neměli ani Pompidouovi. Dokonce i když podstatně zmírnili protokol a vnesli do salónů z 18. století moderní umění, nepodařilo se jim probudit tuto Šípkovou Růženku - zvláště pak od doby, co do hry vstoupila prezidentova nemoc.

Mitterrand a Sarkozy - polopobyt François Mitterrand a Nicolas Sarkozy navázali na tradici svých předchůdců a palác obývali jen přechodně a coby trvalé místo pobytu si zvolili své dosavadní bydliště. Mitterrandovi vnímali Elysejský palác výhradně jako „pracoviště“ a nejinak to měl i Nicolas Sarkozy. Do rozvodu s manželkou Cécilií žil v pronajatém bytě v Neuilly-sur-Seine. A po novém sňatku, který se konal v Elysejském paláci, byl prezidentskému sídlu nadále nevěrný a raději se nastěhoval ke Carle Bruniové do vily Montmorency.

Francouzský prezident Francois Hollande

François Hollande - nechtěl, ale musel Prezident na začátku svého mandátu dal jasně najevo, že nepočítá s tím, že by bydlel v Elysejském paláci. Raději dal přednost běžnému třípokojovému bytu na ulici Cauchy v 15. městském obvodu. Ovšem život, a především pak odluka od Valérie Trierweilerové, ho přiměly změnit názor. Prezident putoval do paláce, jeho bývalá partnerka zůstala v jejich bytě a Hollande slíbil, že až do konce mandátu za něj bude platit nájem.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.