7. srpna 2009 18:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nešťastně zamilovaní rozebírají světcův hrob do nápoje lásky

Obyvatelé Kypru tvrdí, že nápoj lásky s kousem kamene z hrobky světce funguje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Kypru tvrdí, že nápoj lásky s kousem kamene z hrobky světce funguje. | foto: Reprofoto

NIKÓSIE Údajnému hrobu světce jménem Agapitikos na Kypru hrozí zánik, protože ho postupně rozebírají nešťastně zamilovaní. Věří totiž, že pokud se jim podaří propašovat prach či kamínek z něho do nápoje předmětu své touhy, jejich láska bude opětována.

Světcův sarkofág je ve vesnici Arodes poblíž Pafosu, kde Agapitikos údajně žil jako poustevník poté, co se v rámci německých vojů zúčastnil jedné křížové výpravy.

V posledních letech sarkofágu ubývá stále rychleji, zmizela ho už čtvrtina.

Starosta obce si podle agentury Reuters klade otázku, zda to s milostným životem Kypřanů nejde nějak s kopce. "Spousta lidí říká, že to funguje. Ale v posledních letech nevím, co se s lidmi děje, hrnou se sem jako o závod," řekl. Zrovna nedávno prý viděl, jak od sarkofágu někdo odchází s možná půlkilovým kusem kamene.

Obec si už pozvala na pomoc správu památek, ale její úřadující ředitelka řekla, že mohou jedině vyhodnotit škody a pokusit se zabránit dalším.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz