16. října 2013 11:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Netradiční koncerty na Vysočině. Léčitel rozezní vodnářský zvon

Vodnářský zvon si návštěvníci koncertů mohou prohlédnout zblízka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodnářský zvon si návštěvníci koncertů mohou prohlédnout zblízka. | foto: DUB

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Známý léčitel Tomáš Pfeiffer rozezní netradiční starodávný nástroj zvaný vodnářský zvon. Dva koncerty se v příštích dnech uskuteční tentokrát na Vysočině, ve Žďáře nad Sázavou a v Jihlavě.

Mísa s madly ve tvaru obráceného zvonu naplněná vodou. To je jediný nástroj, který bude Pfeiffer pro svůj hudební koncert potřebovat. Zvon pochází z oblasti Číny a Tibetu a právě tibetští lámové ho v dávných dobách užívali k duchovním účelům.

Pfeiffer si nechal odlít kopii. Do zvonu se vejdou zhruba dva kýble vody a sám o sobě váží 80 kilo. "Rozeznívá se tak, že se ruce ponoří do vody a různými tahy a dotyky na madla z tohoto nástroje vycházejí tóny. Můžete v nich slyšet kromě zvonů a zvonků i violoncello, zvuky trub, chóry lidských hlasů," popisuje léčitel.

Nezvyklé tóny vodnářského zvonu doprovází velkoplošná parabolická projekce. Letos Pfeiffer koncertuje už sedmým rokem. Vystoupení ve Žďáře nad Sázavou proběhne 18. října v Městském divadle a 5. listopadu zahraje v jihlavském divadle DIOD.

ČTĚTE TAKÉ:

Tomáš Pfeiffer, český filozof a léčitel, je žákem a pokračovatelem Josefa Zezulky, zakladatele biotroniky. V první polovině 90. let se stal mediálně známým díky pravidelnému pořadu Seance v TV Nova. Pracoval v komisi pro alternativní medicínu ministra zdravotnictví a nyní v Praze provozuje Biotronické centrum sociální pomoci se zaměřením na zdravotní prevenci zejména onkologickou a biotronickou. Založil i Duchovní univerzitu Bytí.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz