Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevážíte si života? Zkuste pohřeb nanečisto. Korejci nabízí zvláštní kurzy

Magazín

  16:45
TEDŽON (JIŽNÍ KOREA) - V kapli, za svitu svíček si klienti devětatřicetiletého jihokorejského podnikatele Čung Juna vybírají svou prostou dřevěnou rakev. Poté se položí na záda, zkříží ruce na prsou a zavřou oči. V této poloze zůstanou ležet deset mučivých minut. Kontroverzní seance má prostřednictvím simulované smrti naučit zájemce více si vážit života.
Rakve - ilustrační foto.

Rakve - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Účastníci semináře zvaného Coffin Academy nejprve stráví asi čtyři hodiny psaním dopisů na rozloučenou a epitafů k vytesání na náhrobek. Nakonec se zúčastní vlastního pohřbu a vyzkouší si rakev na míru, píše deník The Los Angeles Times.

Podle Čunga okamžik pravdy nastane, když se jeho zákazníci položí do rakve a on zaklapne víko. "Tváří v tvář naprosté, klaustrofobické tmě klienti uvažují o věčnosti a pronikají do podstaty věcí," říká vedoucí semináře, během něhož mohou zájemci za poplatek 25 dolarů nahlédnout do temné propasti smrti. "Člověka to vzpruží. Je připraven začít svůj život znovu, očištěný," dodává.

Myšlenka na smrt vede k lepším vztahům
Čung a několik dalších jihokorejských podnikatelů využívají smrtelnost jako osobní motivaci pro řadu účelů, od zdravějšího přístupu k práci až po lepší vycházení s příbuznými.

Mnoho jihokorejských firem považuje Čungovy seance za vynalézavý způsob, jak stimulovat produktivitu práce. Pojišťovací společnost Kyobo kupříkladu vyzvala všech svých 4000 zaměstnanců, aby se simulovaného vlastního pohřbu zúčastnili.

Důvodem zájmu je i fakt, že Jižní Korea má v rozvinutém světě nejvyšší míru sebevražd. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vede Soul žebříček 30 členských států OECD v počtu sebevražd na obyvatele.

Míra sebevražd navíc v Jižní Koreji - na rozdíl od mnoha dalších států - neklesá a v současnosti je dvojnásobná ve srovnání s USA.

Falešné pohřby jsou návodem k sebevraždě, tvrdí kritici
Kritici nicméně význam semináře v boji proti sebevraždám zpochybňují. Někteří tvrdí, že falešné pohřby jsou naopak jakýmsi manuálem k dobrovolnému skoncování se životem v zemi, kde podle expertů nelítostný konkurenční boj a finanční tlak vede mnohé k tomu, aby si sáhli na život.

"Mohlo by to vést k představám, že život v podsvětí je lepší než ten skutečný," říká Čang Čang-min, poradce korejského sdružení pro předcházení sebevraždám.

Stoupenci myšlenky jsou naopak přesvědčeni, že seance názorně ukazují "vedlejší škody" sebevraždy. "Je to další metoda, jak přesvědčit lidi, že sebevražda není dobrý nápad," říká I Sang-kjo, profesor neuropsychiatrie na Hallym University nedaleko Soulu.

Nevyděláváme na strachu ze smrti, brání se podnikatel
Čung odmítá, že by jeho podnikání, které zahájil v únoru, vydělávalo na strachu lidí ze smrti. "Někteří poukazují na to, že určití účastníci seance by se mohli v rakvi cítit tak pohodlně, že pak budou mít větší sklony se zabít. Oni se ale naopak přesvědčí o tom, že ty, kdo spáchají sebevraždu, čeká věčná tma," vysvětluje.

Někteří klienti se rozpláčou již při vidině uložení do rakve. Jiní trvají na tom, abychom nechali víko rakve otevřené. A pár jich má takový strach, že není schopno absolvovat proces do konce, popisuje.

Song Čong-min, který na Čungův seminář pořádaný v jihokorejském městě Tedžon, přijel se svými 17 kolegy z pojišťovací firmy ze Soulu, pozoruje ostatní, jak se nervózně smějí, když jsou fotografováni pod věnci z umělých květin. Snímky později ozdobí jejich rakve.

"V autobuse cestou sem jsme o tom vtipkovali," vzpomíná podsaditý sedmadvacetiletý černovlasý Song. "Ale teď, když jsme tady, už mi to tak zábavné nepřipadá," dodává.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat