Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevinen, slyšel po 22 letech ve vězení. Nyní se z něj stane milionář

Magazín

  11:18
NEW YORK - Po více než dvaceti letech se dočkal spravedlnosti. Muž, který strávil ve věznici 22 let za zločin, který nespáchal, dostane odškodné ve výši 18, 5 milionu dolařů (330 milionů korun). Jeho nevinu prokázaly testy DNA v roce 2006. Za mřížemi měl původně strávit 40 let.

Nevinný Američan dostal odškodné za 22 let ve vězení.

Nyní 49letý Alan Newton byl v roce 1984 odsouzen ke 40 letům vězení za napadení ženy a znásilnění. Od roku 1994 žádal soud, aby využil testy DNA k přezkoumání důkazů, na jejichž základě byl odsouzen. Trvalo ale jedenáct let, než soud na zkoušku přistoupil.

Newton považuje rozhodnutí o odškodném za svou rehabilitaci. "Porota tím říká: Zmýlili jsme se a chceme vás odškodnit," řekl.Naopak právní zástupci New Yorku vyjádřili nad rozhodnutím o odškodném zklamání. Uvedli, že se chtějí proti rozsudku odvolat.

Koncem září byl z americké věznice propuštěn další muž, který strávil řadu let za mřížemi i přes svou nevinu. Neslyšící Stephen Brodie z Texasu byl v roce 1993 odsouzen za znásilnění pětileté holčičky, jehož se ale nedopustil. Vyšetřovatelé ho tehdy vyslýchali bez tlumočníka do znakové řeči a přinutili ho k přiznání, přestože čin nespáchal.

Autor:
Témata: YouTube, New York, Texas

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat