20. května 2010 13:20 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nevyjasněné úmrtí. Děti tučňáka neubily, jak tvrdila košická zoo

Tučňáci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tučňáci - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KOŠICE/PRAHA Tučňáka, který nedávno zahynul v košické zoologické zahradě na východě Slovenska, neukamenovala skupina školáků, jak tvrdila zoo. Neprokázal to totiž záznam bezpečnostní kamery ani pitva zvířete. Policie proto trestní stíhání zastavila.

Ubitím teenagery se smrt tučňáka snažilo minulý týden vysvětlit vedení zoo, které čelí kritice za úmrtí již devíti těchto zvířat.

Vyšetřovatelé nezjistili, že by tučňák zahynul násilnou smrtí. Podlehl krvácení do mozku, uvedla policejní mluvčí Jana Demjanovičová. V obou hemisférách a prodloužené míše vznikly krevní sraženiny. Pitva také neprokázala vnější poranění kůže. Policie neupřesnila, co bylo příčinou krvácení.

Tučňák zahynul před týdnem ve středu. Zoo o smrti informovala média a obvinila skupinu mladých lidí, že zvíře napadla. Dokázat to měl záběr průmyslové kamery. Zoo ale trestní oznámení nepodala, proto policisté začali případ vyšetřovat sami.

Po opakovaných úmrtí tučňáků, která zapříčinily mimo jiné chyby personálu nebo nedostatečné zabezpečení výběhu, rezignoval na svou funkci ředitel zoo Štefan Kollár.

Tučňáky košická zoologická zahrada získala z Česka a Dánska v roce 2008. Z původního dvanáctičlenného hejna přežili jen tři jedinci. Zahrada minulý týden přivezla další dva kusy z Plzně.

Lidovky.cz, ČTK