Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevzali vám dítě do školky? Dostanete odškodné

Magazín

  7:00
Tak se Kryštof konečně dostal do státní školky. V Německu a ve čtyřech letech. V Česku by ani v tomto věku možná neměl šanci, školky jsou přeplněné a mnoho mých známých nemá kam děti dát ani ve čtyřech letech.
Sportující děti - ilustrační foto.

Sportující děti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Je mi takových lidí líto - musí buď sáhnout hodně hluboko do kapsy a zaplatit si soukromou školku, nebo mají smůlu. Pro některé to znamená, že nemůžou zpět do práce, přijdou o zaměstnání a třeba i o možnost platit své hypotéky.  Už jsem se nad tímhle tématem několikrát pozastavovala. A napsala jsem jednou v tomhle sloupku názor, že by to měl stát zoufalým rodičům nějak kompenzovat.

To jsem ještě netušila, že opravdu něco takového zažiju v praxi. V Německu od srpna vešel v platnost zákon, který garantuje místo ve školce už pro děti od jednoho roku!  Kdo by místo v dojezdové vzdálenosti nezískal, může se soudit. Anebo má nově právo požádat o peníze. Opatrovné nebo taky „sporákovné“ , jak Němci říkají, je příspěvek pro ty, kteří se rozhodli o děti se starat doma (buď dobrovolně  a nebo místo ve školce nezískali).  Zní to lákavě, že vám někdo zaplatí za to, že přejímáte úlohu předškolního zařízení, ne?

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

Věřím, že většina českých žen (nebo i otců na rodičovské) by sporákovným jistě nepohrdla. Místní odpůrci například z řad feministek ale tvrdí, že přídavek motivuje ženy k tomu, aby se nevracely do práce.  Zda mají pravdu, ukáže až čas.

V Německu model začne fungovat v praxi teď od srpna, kdy tu začíná povinná školní docházka. Kvůli zákonu v zemi vznikl nárok na 800 tisíc nových míst ve školkách, které se začaly rozšiřovat a taky nově stavět. I školka, do které Kryštof nastupuje, patří mezi ty nové. A vypadá na první pohled pohádkově: všichni jsou tu nadšení, učitelky milé, jídlo v biokvalitě,  zařízení nádherné a dětská umývárna prý vybavená ve stylu feng-šuej....  stejně máme obavy, jak to všechno zvládneme v němčině a zda se tu Kryštofovi bude líbit

A zatímco se my rodiče strachujeme, Kryštofa zajímá jediná věc. Těší se na nový dřevěný vlak, který ho zaujal při zápisu a na kterém mu opravdu záleží, protože o něm od té doby neustále mluví. "Můžu si s ním hned hrát?" ptá se nás pořád. Zatím má jasné priority.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....