Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Newyorská filharmonie na Kubě nevystoupí, překazila to americká vláda

Magazín

  16:37
NEW YORK - Newyorská filharmonie zrušila plánované vystoupení na Kubě na konci října, protože americká vláda zakázala, aby hudebníky doprovázela skupina jejich sponzorů. Bez nich a bez jejich darů si filharmonie návštěvu země, se kterou mají USA již několik desítek let napjaté vztahy, nemůže dovolit.
Orchestr- ilustrační foto.

Orchestr- ilustrační foto. foto: ČTK

Informoval o tom dnes list The New York Times.

Filharmonici získali příslib, že jim 150 příznivců a členů správní rady každý přispěje 10 tisíci dolary, aby mohli mezi 30. říjnem a 2. listopadem vystupovat na dvou koncertech v Havaně. Ty se měly konat na základě pozvání kubánské vlády.

The New York Times podotýkají, že sponzoři, ať už z řad jednotlivců nebo šéfů firem, obvykle velké orchestry doprovázejí na vystoupeních po světě.

"Pro některé takové cesty znamenají turistiku na vysoké úrovni, jiní je zase využívají k navazování obchodních vztahů v zahraničních hlavních městech," uvedl list.

Sponzoři chtěli jet s orchestrem
Podle šéfa filharmonie Zarina Mehty byli sponzoři možností navštívit Havanu a podpořit orchestr nadšeni. Mehta si nedokáže představit, že by si od mecenášů vzal peníze a jel na ostrov bez jejich doprovodu. "Nechtěl bych je urazit," podotkl. Orchestr se podle něj pokusí vydat na Kubu jindy.

Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že důvod, proč sponzoři nemohli na Kubu, je jednoduchý. Podle sankcí, které USA vůči Kubě uplatňují, na ostrov mohou jezdit vystupovat jen umělci. "Neexistuje žádná kategorie povolení, která by umožňovala cestu sponzorů. V zásadě jde o turisty a my za současných okolností neumožňujeme cesty turistů na Kubu," uvedl.

Utrácením by porušili sankce vůči Kubě
Rozhodnutí neumožnit cestu sponzorů podle něj má také ekonomickou stránku. Jako bohatí lidé by tam mohli utratit velké částky, čímž by porušili americké ekonomické sankce vůči Kubě.

Filharmonie cestu na Kubu paradoxně ruší v okamžiku, kdy se obě země snaží napravit vzájemné vztahy. V uplynulém týdnu kvůli tomu vedly neohlášené rozhovory na vysoké úrovni. Washington přerušil diplomatické styky s komunistickou Kubou v roce 1961.

Newyorští filharmonici loni hráli v totalitní Severní Koreji jako vůbec první významný zahraniční orchestr. Vystoupení, na němž zazněla i Novosvětská symfonie od Antonína Dvořáka, sledovala řada vysoce postavených severokorejských představitelů a přenášela je i místní média.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat