Hybridní vozy kombinují různé druhy pohonu, nejčastěji benzinový a elektrický, což umožňuje úsporu pohonných hmot. V ulicích New Yorku už jezdí 375 takových taxíků, do října 2008 by jejich počet měl stoupnout na tisícovku a během dalších čtyř let by měly na hybridní pohon jezdit všechny newyorské „yellow cabs“.
Díky těmto technologiím by se podle starosty spotřeba pohonných hmot průměrného newyorského taxíku měla snížit z nynějších zhruba 17 litrů benzinu na 100 kilometrů na méně než osm litrů. Objem emisí, které vypouštějí, se tak sníží o polovinu. V New Yorku je přitom registrováno přibližně 13 000 taxíků. Opatření by podle Bloomberga mělo mít stejný efekt, jako by z ulic zmizelo 30 000 soukromých automobilů.
„Myšlenkou je, aby naše taxíky byly z hlediska spotřeby výkonnější,“ uvedl starosta v televizi NBC. „Řidiči začnou kupovat tato vozidla a udělají dobře, protože jejich provoz je levnější a do atmosféry vypouštějí méně emisí. A našim dětem se bude lépe dýchat,“ dodal.
Podle Bloomberga ušetří každý řidič hybridního taxíku až 10 000 dolarů ročně na palivu a ostatních nákladech. Bloomberg v dubnu vyhlásil plán snížit emise skleníkových plynů v New Yorku do roku 2030 o 30 procent. „Za 20 let budeme mít o milion obyvatel víc. Je třeba něco udělat,“ prohlásil. S plánem zavádění hybridního pohonu souhlasí i sami taxikáři.
Milion stromů
romě „zelených taxíků“ představil Bloomberg balík dalších opatření, která by měla v New Yorku „vyčistit“ vzduch. Nejvíce pozornosti média věnovala plánovanému zavedení osmidolarového poplatku za vjezd automobilu na Manhattan a nápadu vysázet ve městě do deseti let milion nových stromů.
Bloombergova ekologická kampaň a jeho cesty do různých koutů USA v poslední době přiživují spekulace, že si připravuje půdu pro prezidentskou kandidaturu v roce 2008. Starosta ale tyto dohady zatvrzele odmítá a prohlašuje, že hodlá zůstat starostou až do konce svého druhého volebního období – tedy do roku 2009.
Zatímco prezident Bush odmítl podpořit Kjótský protokol, jednotlivé státy a města v USA začínají samy prosazovat dílčí opatření, která mají za cíl snižovat emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. V New Yorku se minulý týden setkali starostové 16 velkoměst z celého světa včetně amerického Chicaga a Houstonu.
Na schůzce diskutovali o projektu zastřešeném nadací Billa Clintona, v jehož rámci chtějí starostové snížit energetickou náročnost budov vlastněných městy, a bojovat tak proti globálnímu oteplování. Kalifornie zase hodlá do roku 2012 úplně zakázat klasické žárovky a nahradit je úspornými fluorescenčními.