Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezaměstnaný našel zlatý poklad, dostane za to 47 milionů

Magazín

  18:40
LONDÝN - Britský nezaměstnaný, který letos v létě našel v hrabství Staffordshire historicky mimořádně cenný zlatý poklad, a majitel pozemku, kde byl poklad objeven, si rovným dílem rozdělí odměnu 3,28 milionu liber (asi 95 milionů korun). Oznámilo to dnes Britské muzeum v Londýně.

Štastný nálezce pokladu Terry Herbert s částí pokladu, konkrétně dvěma "složenými" kříži foto: ČTK

Šťastným nálezcem největšího zlatého pokladu z dob anglosaské Anglie je pětapadesátiletý Terry Herbert, který s detektorem kovu pátral po pokladech už osmnáct let. Majitelem pozemku je o deset let starší Fred Johnson.

Ten označil sumu za "spravedlivou a rozumnou". "Nemyslím, že jsme mohli čekat víc," dodal v rozhovoru pro jeden místní deník.

Po oznámení nálezu média odhadovala, že Herbert jako nálezce dostane od státu minimálně milion liber, možná ale i několikanásobně víc, a připomínala, že je zvykem dělit se o odměnu napůl s majitelem pozemku.

Poklad v Británii

Poklad, pocházející pravděpodobně ze 7. století, obsahuje asi pět kilogramů zlata a 2,5 kilogramu stříbra. Mezi 1500 vzácnými předměty je především válečná výzbroj a výstroj a mince.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!