27. dubna 2009 23:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Niki Lauda chce letět do vesmíru

Niki Lauda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Niki Lauda | foto: Reprofoto

MANÁMA Legendární pilot formule 1 Niki Lauda má namířeno do vesmíru. Trojnásobný mistr světa zaplatil 200.000 dolarů (asi čtyři miliony korun), aby mohl pilotovat raketoplán, který chce na oběžnou dráhu vyslat společnost Virgin. Vedle šedesátiletého Rakušana dal za místo v lodi stejnou částku také pilot stáje Brawn Rubens Barrichello.

 "Už jsem řídil boeing i airbus a můj poslední sen je pilotovat raketoplán," řekl Lauda. "Vždycky jsem si myslel, že to je nemožné. Když proto Richard přišel s touhle nabídkou, jako první jsem mu klepal na dveře," dodal Lauda, který je držitelem pilotního průkazu a od ukončení kariéry v roce 1985 se věnuje provozu leteckých společností.

"Hledáme lidi, kteří do toho dají peníze. Je to dost drahé a oba byli hodně štědří. Nakonec, mohou si to dovolit," citovala agentura Reuters majitele Virgin Richarda Bransona, jehož společnost má v plánu posílat vesmírné lodi s dvěma piloty a šesti pasažéry na krátkou cestu po oběžné dráze. "Naše raketoplány by měly startovat z Nového Mexika, Blízkého východu a třetí kosmodrom by měl být někde v Australasii," dodal s tím, že první loď by měla být hotová koncem roku a poté podrobena osmnáctiměsíčnímu testování.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz