Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Noční můra z Berlína: německé (ne)očkování na vlastní kůži

Očkování dětí zůstavá nadále povinné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování dětí zůstavá nadále povinné | foto: Reuters

Když jsem přijela do Německa a dala tu dítě do školky, musela jsem pro získání lékařského doporučení předložit očkovací průkaz. Věděla jsem, že očkování v Německu není povinné, ale nenapadlo mě, že neočkované děti mohou běžně do školek. Ano, mohou.

A právě takoví nám ostatním, kteří očkujeme, udělali ze života v Berlíně peklo. Rozjela se tu obrovská epidemie spalniček – nemoci, proti které se běžně očkuje. Rozšířila se i mezi dětmi právě proto, že někteří rodiče odmítají vakcíny (i proto ji nelze srovnat s lokální českou epidemií v Ústí).

Zavřená je tu jedna škola, nemocných je víc než šest stovek a přibývají. Většina nakažených byli podle Berliner Zeitung nikdy neočkovaní jedinci, ostatní doplatili na jejich přístup. Spalničky si vybraly i oběť - v nemocnici Charité zemřelo 18měsíční neočkované dítě. Školka, kterou chlapec navštěvoval, je v šoku. A místní rodiče se bojí o své děti.

Starší děti se můžou nechat doočkovat, ale třeba kojenci mají smůlu. Malé děti do roku se totiž nemohou nechat očkovat proti spalničkám a chránit se. Nemoc pro ně přitom může být smrtelná. Spolek berlínských lékařů teď doporučuje s kojenci vůbec nechodit ven. Spalničky jsou tak nakažlivé, že dítě onemocní třeba jen pobytem ve společném vagonu metra.

My tu máme tříměsíční dceru a zhruba takhle se změnil náš život: nemůžu si dojít na nákup, nemůžu do metra, nemůžu vyzvedávat starší dítě ze školky. Musíme si na všechno brát drahý babysitting. Každé zakašlání miminka sledujeme s obavami. Nemůžeme žít normálně.

Ti, co se neočkují, argumentují svou osobní svobodou. Co svoboda nás a všech ostatních? V naší školce je takto omezených rodičů hodně a jsou pěkně naštvaní. Osobní svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Neočkované děti nemají co dělat v kolektivu, zvlášť v dnešní době globalizace. Vždyť třeba v naší školce jsou děti 10 národností – včetně afrických zemí a Afghánistánu a běžně jezdí domů. V Německu se taky vážně diskutuje o zavedení očkovací povinnosti pro všechny, takzvané Impfpflicht. Pro je vládní koalice a taky většina Němců (podle průzkumu TNS je to 76 procent populace).

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi. 

Kontakt

A paradoxně zrovna v tomto období se v Česku podepisují petice za svobodu neočkování a lidé se odvolávají na to, jak to v Německu funguje…

Chápu, že se někdo bojí vedlejších účinků vakcín. I já jsem si vědoma rizik (která jsou ovšem nesrovnatelně menší než ta spojená třeba právě s proděláním spalniček a určitě není vedlejším účinkem autismus – dávno vyvrácený blud). A budu svou holčičku po vakcíně sledovat s obavami. Ale právě proto není fér, aby moje dítě přišlo do kontaktu lidmi, kteří jenom rádi využívají výhod pobytu v proočokované společnosti bez ochoty nést ta rizika. Pochybuju, že by taky dobrovolně neočkovali, kdyby žili třeba v Afghánistánu.

Podotýkám, že nejsem slepý konzument farma průmyslu. Nepolykám léky, teploty nesrážím, k lékaři chodím jen na prevenci. Syn měl antibiotika jednou v životě. Chápu třeba ještě to, když si někdo očkování odloží nebo nechce tolik dávek najednou. Ale jinak je očkování jeden z nejlepších vynálezů 20. století. A to je bez diskuse. Ještě před sto lety u nás většina příbuzných o děti přicházela. 

Dnes tohle nezažíváme. A může za to kupodivu to „ošklivé“ očkování. Ty, kteří odmítají vakcíny, bych poslala do zemí, kde je proočkováno třeba 20 procent populace, aby měli možnost to naše „hnusné zdravotnictví“ pořádně docenit. (Mé dvě kamarádky natáčí dokumenty v těchto zemích a tvrdí, že třeba pohled na dítě s obrnou má v tomto směru dost velké účinky).

Teď musím kvůli epidemii jako mnoho jiných matek malých dětí na čas pryč z Berlína. Jedu tedy zpět do Česka, schovat se do země, kde je očkování povinné. A podle ústavního soudu to tak i zůstane. Naštěstí.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNICE VE VÝROBĚ - MANUÁLNÍ PRÁCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 20 000 Kč