Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noční obloha nabídne výjimečný pohled

Magazín

  15:17
PRAHA - Poslední zimní týden přinese lákavý pohled na noční oblohu. Pouhým okem bude možné pozorovat Mars, Jupiter, Venuše a Saturn. Měsíc připravil polostínové zatmění, spatřit můžete také kometu Pojmanski.
Zatmění Měsíce - ilustrační foto.

Zatmění Měsíce - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Na internetových stránkách hvězdárny v podkrkonošské Úpici o tom informuje Jiří Kordulák.

V první polovině noci je dobře viditelný načervenalý Mars, který prochází souhvězdím Býka. Zapadá kolem 01:30. Jupiter vychází před půlnocí ve Váhách. Jitřenka (Venuše) zdobí ranní oblohu v souhvězdí Kozoroha. Saturn putuje kolem hvězdokupy Jesličky (M 44) a je ho možné pozorovat během celé astronomické noci.

Měsíc je 15. března 00:35 v úplňku. V noci z 12. na 13. března putuje po obloze v blízkosti hvězdy Regulus ve Lvu, v noci z 16. na 17. března poblíž Spiky v souhvězdí Panny a 19. března ráno bude nedaleko Jupitera v souhvězdí Vah. Necelou hodinu po půlnoci, kdy bude vrcholit jeho polostínové zatmění, ztmavne jeho pravý dolní okraj, který se přiblíží plnému zemskému stínu.

Kometa C/2006 A 1 (Pojmanski) bude viditelná i malými dalekohledy na ranní obloze. V tomto týdnu prochází souhvězdím Lištičky a Labutě. Její jasnost klesá, uvádí Kordulák.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!