6. března 2010 11:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nohavica glosuje stávku dopravních odborářů

Hudebník Jaromír Nohavica tentokrát oglosoval spor mezi dopravními odboráři a politiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudebník Jaromír Nohavica tentokrát oglosoval spor mezi dopravními odboráři a politiky. | foto: ČTK

I současná tahanice mezi politiky a dopravními odboráři kvůli zaměstnaneckým benefitům může vyústit v něco přínosného. Důkazem je nová písnička z dílny českého hudebníka Jaromíra Nohavici.

"Cirkus" kolem stávky dopravních odborářů nenechal bez povšimnutí a zhudebnil ho v humorné písni s názvem Modré čepice.

Píseň začíná verši:
"Ze sedmého nástupiště třetí koleje,
vlak co měl jet nepojede spadly troleje,
a dřív než to spravíme a celé smontujem,
to už bude čtvrtek a ve čtvrtek stávkujem."

A dále v textu písně už za odboráře vysílá všem jasný vzkaz:
"Modrá armáda se brání modrým upírům...,
jestli se to náhodou někomu nelíbí
ať přijde za mnou do kanclu a řiť mi políbí."

Hudební novinka je k poslechnutí na Nohavicových oficiálních stránkách. Je součástí nově vznikajícího mp3 alba Virtuálky 2, které se každý týden rozrůstá o novou hudební glosu na aktuální téma. Stejně jako předchozí album Virtuálky bude mít celkem 21 písní a kompletní bude letos v červnu.

S obdobným hudebním příspěvkem na aktuální téma Nohavica uspěl před čtyřmi lety, kdy se stala hitem jeho píseň Ladovská zima. Tehdy se, jak píše Nohavica na svém webu, "na nás snesla zima zim". Během několika dní si píseň o sněhové kalamitě v Česku na jeho stránkách stáhlo přes šedesát tisíc lidí.

K podobnému úspěchu mají Modré čepice ještě daleko (na Youtube ji dosud vidělo téměř sedm tisíc lidí). Pokud se ale schvalování novely o zdanění zaměstnaneckých výhod zadrhne a dopravní odboráři opět zavelí ke stávce, mohla by být píseň ještě hodně aktuální.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.