Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nohy prozradí vše. Zaujetí, nervozitu i nudu

Magazín

  10:53
PRAHA - Britské noviny Daily mail přinesly recept, jak poznat na první schůzce co si partner myslí. Zapomeňte na jiskru v oku a zvonivý smích. Jestli chcete zjistit pravdu, podívejte se na svému protějšku na nohy. Tým vědců zjistil, že zatímco výraz v obličeji, gesta a verbální projev je člověk schopen kontrolovat, na nohy zapomíná, a tak toho nohy poví víc.

Gesta nohou foto: Shutterstock

Psycholog Geoffrey Beattie zkoumal studie z celého světa, aby mohl rozeznat jednotlivé signály, které člověk nohami  vysílá. Podle jeho zjištění bude žena, která je svým mužským protějškem zaujatá, pohybovat nohama nahoru směrem k němu. Ale naopak má-li nohy zkřížené nebo schované pod tělem, doporučuje Beattie poohlédnout se po někom jiném.

Co se dá říci nohama

- Žena pohybuje nohama směrem ke svému ctiteli, ZNAMENÁ: tento muž ji zaujal
- Žena má zkřížené nohy nebo je schovává pod svým tělem, ZNAMENÁ: tento muž ji nezajímá
- Nohy jsou úplně (nepřirozeně) v klidu, ZNAMENÁ: tento člověk lže
- Muž na prvním rande vrtí a klepe nohama, ZNAMENÁ: je nervózní
- Ženiny nohy na prvním rande jsou v klidu, ZNAMENÁ: má obavy a je nervózní
- Žena začala klepat nohama, ZNAMENÁ: začala být nervózní a snaží se rozptýlit zbytečnou energii

Poloha nohou také vypovídá o povaze člověka, lháři například mají tendenci držet nohy až nepřirozeně v klidu. Pokud člověk lže, snaží se potlačit, kdo ve skutečnosti je, a stejně potlačuje i jinak přirozené pohyby svých nohou.

Studie, kterou si zadal obuvník Jeffery West, tvrdí, že pokud je nervózní muž, má nohu přes nohu a horní nohou vrtí. Pokud je nervózní žena, má naopak nohy v klidu. Dává tím také najevo obavy.

Beattie byl poradcem všech devíti sérií reality show Big Brother, protože říká: "Lidé často vědí, že výraz jejich obličeje nebo gesta o nich můžou předávat důležité informace, ale nemají tušení, že jejich pohyby také vysílají ven důležitý vzkaz. Pohyby nohou mohou prozradit mnohé o naší osobnosti, ale i o tom, co si o sobě myslíme my sami, jak o sobě mluví a  dokonce i o našem fyzickém a psychickém stavu. Jsou fascinujícím kanálem nonverbální komunikace."

"Lidé často vědí, co dělají s očima a výrazem, ale když přijde na nohy, je jakákoliv kontrola naprosto zbytečná a dokonce kontraproduktivní," říká Beattie.

Autor: