Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nohy prozradí vše. Zaujetí, nervozitu i nudu

Gesta nohou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gesta nohou | foto: Shutterstock

PRAHA Britské noviny Daily mail přinesly recept, jak poznat na první schůzce co si partner myslí. Zapomeňte na jiskru v oku a zvonivý smích. Jestli chcete zjistit pravdu, podívejte se na svému protějšku na nohy. Tým vědců zjistil, že zatímco výraz v obličeji, gesta a verbální projev je člověk schopen kontrolovat, na nohy zapomíná, a tak toho nohy poví víc.

Psycholog Geoffrey Beattie zkoumal studie z celého světa, aby mohl rozeznat jednotlivé signály, které člověk nohami  vysílá. Podle jeho zjištění bude žena, která je svým mužským protějškem zaujatá, pohybovat nohama nahoru směrem k němu. Ale naopak má-li nohy zkřížené nebo schované pod tělem, doporučuje Beattie poohlédnout se po někom jiném.

Co se dá říci nohama

- Žena pohybuje nohama směrem ke svému ctiteli, ZNAMENÁ: tento muž ji zaujal
- Žena má zkřížené nohy nebo je schovává pod svým tělem, ZNAMENÁ: tento muž ji nezajímá
- Nohy jsou úplně (nepřirozeně) v klidu, ZNAMENÁ: tento člověk lže
- Muž na prvním rande vrtí a klepe nohama, ZNAMENÁ: je nervózní
- Ženiny nohy na prvním rande jsou v klidu, ZNAMENÁ: má obavy a je nervózní
- Žena začala klepat nohama, ZNAMENÁ: začala být nervózní a snaží se rozptýlit zbytečnou energii

Poloha nohou také vypovídá o povaze člověka, lháři například mají tendenci držet nohy až nepřirozeně v klidu. Pokud člověk lže, snaží se potlačit, kdo ve skutečnosti je, a stejně potlačuje i jinak přirozené pohyby svých nohou.

Studie, kterou si zadal obuvník Jeffery West, tvrdí, že pokud je nervózní muž, má nohu přes nohu a horní nohou vrtí. Pokud je nervózní žena, má naopak nohy v klidu. Dává tím také najevo obavy.

Beattie byl poradcem všech devíti sérií reality show Big Brother, protože říká: "Lidé často vědí, že výraz jejich obličeje nebo gesta o nich můžou předávat důležité informace, ale nemají tušení, že jejich pohyby také vysílají ven důležitý vzkaz. Pohyby nohou mohou prozradit mnohé o naší osobnosti, ale i o tom, co si o sobě myslíme my sami, jak o sobě mluví a  dokonce i o našem fyzickém a psychickém stavu. Jsou fascinujícím kanálem nonverbální komunikace."

"Lidé často vědí, co dělají s očima a výrazem, ale když přijde na nohy, je jakákoliv kontrola naprosto zbytečná a dokonce kontraproduktivní," říká Beattie.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...