Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Norové „migrují“ na jih

  11:17
ISTANBUL/PRAHA - Norsko čeká asi nejmasivnější stěhování seniorů v historii země. Sto tisíc Norů, kteří potřebují speciální péči, si své stáří odjede užít do teplejších krajin - Turecka a Rumunska.
Důchodci

Důchodci foto: Lidové noviny

Na zakázku norské vlády vznikne na několika místech v Turecku až 20 komunit pro seniory. Celý projekt by měl stát 20 miliard dolarů a po dokončení bude prý ročně vydělávat 12 miliard. Norská vláda si uvědomuje, že v zemi brzy nebude dostatek mladých lidí, kteří by se postarali o stále rostoucí počet seniorů. Místo aby úředníci lákali do Norska ošetřovatele ze zahraničí, našli stovce tisíc důchodců druhý domov u Černého a Egejského moře.

Kvůli tomuto plánu Norové péči o seniory zprivatizovali. Před dvěma lety pak nabídli spolupráci Španělsku, to však jejich návrh nakonec odmítlo. Země už totiž má své zkušenosti s množstvím britských seniorů, kteří údajně nadměrně zatěžují španělské zdravotnictví vysokými náklady na zdravotní péči.

Norská vláda se tedy obrátila na Technickou univerzitu v Ankaře, napsal turecký zpravodajský server Today's Zaman. Ta vymyslela vlastní projekt, který předpokládá vybudování dvaceti komunit pro seniory v tureckých městech Cesme, Sivasu a Istanbulu. V každé z nich by mělo bydlet 5000 norských seniorů a stejný počet tureckých zaměstnanců, kteří o ně budou pečovat.

První etapa projektu probíhá právě nyní v Rumunsku. Na pobřeží Černého moře v přístavu Konstanca vyrůstá komplex 2000 domů nazvaný Norwaycity. Po vstupu Rumunska do Evropské unie prý Norové k této zemi cítí větší důvěru a ochotu se tam usadit.

Projekt, který zastřešuje Technická univerzita v Ankaře, by měl být hotový do deseti let. Jeho autoři tvrdí, že po jeho dokončení se příjmy z turistického ruchu zdvojnásobí.

Turecká vláda pro výstavbu uvolnila 240 hektarů půdy v Izmiru na břehu Egejského moře. Město v antice nazývané Smyrna bude pro seniory ideální základnou na výlety do mnoha míst plných památek, jako je například Pergamon nebo Efez. „Na realizaci celého projektu máme deset let. Až skončíme, bude to největší humanitární projekt století,“ říká Hüseyin Aksu z Technické univerzity.

Financování je podle něj zajištěno z norského systému sociálního zabezpečení. Náklady na péči o seniory jsou v Norsku rozdělovány do městských pokladen, kde tvoří až třetinu rozpočtu, a turecká společnost, která na projektu spolupracuje, už má smlouvy s 50 norskými radnicemi.
Autoři: